A koronavírus-járvány egyik nagy győztese, a streamingóriás félmillió fontos (200 millió forint) pénzalapot hozott létre, hogy a járvány által még mindig erősen sújtott Nagy-Britannia művészei ne hagyják el a színházi pályát.
Az összefogásról a guardian.com számolt be. A történet ott kezdődött, amikor Sam Mendes (az 1917 című film Oscar-díjas rendezője) júniusban a Financial Times-ban publikált egy véleménycikket, amelyben a jelenlegi helyzetet a második világháború kitörése óta a brit kulturális élet legnagyobb próbatételeként értékelte, és segítséget kért a streamingszolgáltatóktól.
A felhívásra egyelőre a Netflix válaszolt és
kezdetben félmillió fontos alapból segíti azokat, akik nem részesülnek a brit kormány által létrehozott másfél milliárd fontos segélyalap juttatásaiból. A Netflix kezdeti felajánlásához folyamatosan várja a csatlakozni vágyó cégeket és magánszemélyeket is.
„Ez az alap nem karbantartásra vagy a személyzet segítésére van, hanem azokat a szabadúszó művészeket támogatja, akik munkájáért az emberek elmentek a színházakba” – mondta Mendes a célcsoportjukról.
A kezdeményezésre személyenként legfeljebb ezer fontig (390 ezer forintig) lehet pályázni. Azok kérhetik a támogatást, akik 2019 januárja és 2020. március 31. között brit színháznál dolgoztak, és dokumentációval tudják bizonyítani a nehéz pénzügyi helyzetüket. A segélyre producerek, koreográfusok, humoristák és még számos művészi tevékenységet végzők is jogosultak.
A brit színházak március 16. óta zárva tartanak a koronavírus-járvány miatt.
Bár az ország lassan elkezdi lazítani a karanténszabályait, a színházak újraindulásának dátuma még mindig bizonytalan.
Magyarországon újra lehet kulturális eseményeket, koncerteket látogatni, de a hazai művészek színházi munkája csak ősztől, évadkezdéssel tud száz százalékosan újraindulni. Az Artisjus Egyesület százhatvanezer forintos egyszeri támogatással segítette a könnyűzene képviselőit.
A színészek megsegítésére a Thália Színház tizenöt milliós pénzügyi alapot hozott létre, de lehet pályázni az Előadóművészi Jogvédő Irodánál is. A háttérmunkások érdekében a Független Előadó-művészeti Szövetség és az Örkény Színház négymilliós alapja született.
Borítókép: Unsplash