Jurij Maximov, az orosz sikervállalkozó Amerikában akarta tőzsdére vinni kiberbiztonsági cégét. Ám a siker küszöbén vádolták meg, hogy Moszkvának kémkedik, cégét felrakták a szankciós listára. Egyelőre úgy tűnik, hogy a vállalat elbukott az amerikai piacokon, de még reménykednek, hogy lehet valami a nagyratörő tervekből.
A vállalati biztonsági megoldásokat kínáló Positive Technologies azt ígéri, hogy megvédi a vállalatokat a hackertámadásoktól, és kiküszöböli a biztonsági rendszerükben levő réseket. A sikervállalat ügyfelei között olyan cégek is megfordultak már, mint a Google, a Huawei, a Microsoft, az Oracle, az SAP vagy a Siemens.
Emellett a moszkvai székhelyű vállalat szervezi 2011 óta a Positive Hack Days nevű kiberbiztonsági konferenciát is, amin évente több ezren vesznek részt.
A Positive Technologies igazi sikersztori volt, a csúcson több mint 30 országban voltak jelen körülbelül ezer munkavállalóval és kétezer ügyféllel, tavaly a cég árbevétele 60 millió dollár volt.
A céget a testvérpár, Jurij és Dmitrij Maximov, valamint régi barátjuk, Jevgenyij Kirejev alapította, de Jurij a főrészvényese és legmeghatározóbb embere. Az orosz Forbes becslése szerint körülbelül félmilliárd dolláros vagyonnal rendelkezik. A céget idén tervezte az amerikai tőzsdére vinni 2,5 milliárd dolláros értékeltség mellett, Maximovnak jelenleg 55 százalékos részesedése van benne – írja az amerikai Forbes. Ha a nyilvános részvénykibocsátás, az IPO sikerrel lezárul, Maximov útja egyenes lett volna a milliárdosok szűk körébe.
„Milliárdosnak lenni több, mint pénz. Ebben a világban ez egyértelmű jele a sikernek, az ember képességeinek és erejének. Az IPO a jelenlegi sikerem megerősítése és a jövőbeli sikereim megalapozása lenne” – mondta Maximov a tőzsdére lépésről.
Miért hiúsult meg?
De a vágyott IPO-ra vonatkozó tervek áprilisban, legalább ideiglenesen meghiúsultak. Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma a Positive Technologiest és másik öt céget vádolta meg azzal, hogy támogatják az orosz hírszerzést, amely kibertámadásokat hajt végre a tengerentúlon.
A megvádolt vállalatok közül Maximov vállalata volt az egyetlen, amelyik nemzetközi elismertséggel és hírnévvel rendelkezett. A Pénzügyminisztérium vádja szerint a cég a Positive Hack Days nevű rendezvényét arra használta, hogy
olyan programozókat gyűjtsön maga köré, akiket később be lehet fogni arra, hogy Oroszországnak kémkedjenek.
Maximov tagadta a cége ellen felhozott vádakat. „Soha nem vettünk részt vállalatok vagy államok elleni támadásokban” – jelentette ki hozzátéve, hogy a vállalatát olyan geopolitikai háborúba keverték, amihez nincsen semmi köze. A cég ezzel szemben azt nem tagadta, hogy az ügyfelei között az orosz védelmi minisztérium is megtalálható, de azt állítja, hogy csak kibervédelmi szolgáltatásokat nyújtanak nekik.
A vállalat állítása szerint a Positive Technologies árbevételének mindössze 1,5 százaléka származik a katonai és rendészeti ügyfelektől.
A bevétel legnagyobb részét Oroszország 320 legnagyobb magánvállalatától, köztük a Sberbanktól és a Lukoiltól szerzik. Ám a legnagyobb orosz magánvállalatok ezer szállal kötődnek a kormányhoz és Vlagyimir Putyinhoz, és közülük több is fent van az amerikai szankciós listán.
Felkerült a szankciós listára
A vádak miatt a cég most kevésbé számíthat az amerikai befektetők bizalmára, és az is kérdés, hogy mikor jöhet újra szóba az IPO. A Pénzügyminisztérium ugyanis gyorsan feltette az orosz vállalatot a szankciós listára, amely lehetetlenné teszi a tőzsdére lépést, de még azt is, hogy amerikai vállalattal szerződjenek.
Ennek megfelelően a Microsoft eltávolította a Positive Technologiest a partnerei listájáról, és az IBM sem dolgozik már együtt a céggel, szép lassan a többi amerikai cég is eltűnik az ügyfelek közül.
Ennek ellenére a Positive Technologies továbbra is reménykedik benne, hogy sikerül tisztáznia magát és törlik a szankciós listáról. Reutersnek adott interjúban a vállalat vezérigazgatója, Maxim Pusztovoj azt mondta: a szankcionálás csak félreértés, és különben is: bevételeik 97 százaléka az orosz piacról származik, szóval nem nagy érvágás a tengerentúli fiaskó. Az idei év helyett jövő tavasszal már szeretnének kint lenni az amerikai részvénypiacon, még a közkézhányadot is megjelölte, amely 10 százalék körül lenne.
Azért a biztonság kedvéért Maximov a múlt hónapban lemondott a cég éléről, mondván, hogy kevésbé szeretne a mindennapi műveletekre koncentrálni, de továbbra is marad az igazgatótanácsban a vállalat többségi részvényeseként.
Borítókép: Nahel Abdul Hadi // Unsplash