Február 1-ig hatályban marad mindkét korlátozó intézkedés. Orbán Viktor oltási statisztikákról is beszélt a Kossuth Rádióban, valamint arról, hogy a kormány mindegyik vakcinagyártóval tárgyal. Az elmúlt napok amerikai eseményeiről a kormányfő megjegyezte: nem szólnak bele abba, ami Amerikában történik, de kitért rá, hogy „a magyar rendőrök kereshetnének többet is.”
„A korlátozó intézkedéseket február 1-ig meghosszabbítjuk. A középiskolákban is marad az online oktatás” – közölte ma reggel a Kossuth Rádióban Orbán Viktor. Ugyan a kormányfő mai bejelentése után lett hivatalos, de a héten már elég nyilvánvaló volt, hogy nem fogják enyhíteni az este 8 órától kezdődő kijárási korlátozást. Az Operatív Törzs is arra tett javaslatot a héten, hogy folytassák a digitális oktatást a középiskolákban.
Az orosz és kínai vakcináról is tárgyalunk
A kormányfő oltási statisztikákról is beszélt: közel 43 ezer egészségügyi dolgozót oltottak be eddig. Orbán szerint eddig 80 ezer főnek elég vakcina érkezett az országba. „Amíg nincs elég vakcina, olyan életre rendezkedjünk be, amilyenre lehet.” A kormány tárgyal a nyugati gyártókkal, az izraeliekkel, kínaiakkal és oroszokkal is, de a miniszterelnök szerint „Brüsszelben a vakcinamizéria győzött.”
A hétvégén elvileg mindegyik, 150 főnél nagyobb idősotthonban is elkezdik az oltást. Ugyanakkor megjegyezte, hogy
az idősotthonok lakóinak 80, az ott dolgozóknak viszont csak 50 százaléka akarja beoltatni magát.
Őket még „győzködnünk kellene, bár én is kicsit bizonytalan vagyok, ez mégis egy személyes döntés.” Ennek ellenére Orbán Viktor megnyugtatott mindenkit: ő is beoltatja magát, amint tudja. „A vakcinától függ, mikor térhetünk vissza a normális kerékvágásba,” az oltási sikeresség a 2021-es év gazdasági eredményét is befolyásolja.
A kormányfő méltatta a válságkezelés sikerességét, amit szerinte az mutat, hogy ma csak 26 ezerrel dolgoznak kevesebben, mint a válság kezdetekor. „kevés olyan ország van a világban, amelyik 4,5 millió munkahelyből csak 26 ezret vesztett el”. Nem tudni, ez mennyire igaz, a KSK legfrissebb adatai novemberiek, eszerint a 11. hónapban 34 ezerrel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban. Orbán Viktor szerint azonban aki mást mond, mint az ő statisztikája, „az nem a valóságos életről beszél.”
A korlátozások meghosszabbítására azért volt szükség, mert – ahogy mi is írtunk róla – meg kell nézni, hogy az ünnepi időszak után megugrik-e a fertőzésszám. Január első napjaiban a napi új esetszám ismét nőtt, volt, hogy bő 3 ezer új fertőzöttet azonosítottak egy nap alatt.
A magyar rendőrök „kereshetnének többet is”
A járvány kezelésének sikeressége azonban vitatható, attól függ honnan nézzük. Még nem tudjuk, milyen gazdasági előnyökkel járt a többi országhoz képest, hogy nyáron és ősszel feltűnően lazák voltak a hazai korlátozások. A halottak számában viszont már éves átlagban is a súlyos helyzetben lévő országok közé kerültünk, a második hullámban pedig voltak olyan hetek, amikor Magyarország az egymillió főre eső halottak számában a dobogón volt.
Enged szorításából a koronavírus, de a magyar fertőzöttek három százaléka tavaly belehalt
Az elmúlt napok washingtoni eseményei kapcsán Orbán Viktor közölte: Magyarország nem akar beleszólni abba, ami Amerikában történik. „Szurkolunk nekik és bízunk benne, hogy sikeresen megoldják a saját problémáikat.” Ezt olyan ország miniszterelnökeként mondja, aki ismeri ezt a helyzetet, hiszen ő is emlékszik, „amikor rendőrsorfallal kellett védeni a parlament épületét az erőszakos baloldali tömegtől.” A miniszerelnök a végén hozzátette: szerinte a magyar rendőrség és rendőrök jó állapotban vannak,
„bár kereshetnének többet is.”