Ezt a két hatóanyagot érdemes elkerülni.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet szeptemberben szájon át hatástalannak minősítette a fenilefrint – írja a hvg360. Helyileg, orrcseppként ugyanakkor továbbra is megfelelő ez a hatóanyag, csak éppen ezek után az USA-ban előbb-utóbb betiltják a porban, tablettában való alkalmazását. Ez pedig nyilvánvalóan hatással lesz az európai elérhetőségre is.
Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze a tudományos elemzés fejlődésével magyarázta a lapnak, hogy miért csak most jöttek rá fenilefrin hatástalanságára. Korábban úgy vélték, hogy a szájon át bevett fenilefrin körülbelül 38 százaléka hasznosul. Újabb módszerekkel kimutatták, hogy ez az arány mindössze egy százalék, mivel az anyag túlnyomó része még a hatás kifejtése előtt elbomlik a májban.
Ám ez csupán csak az egyik probléma a népszerű nátha elleni készítményeket érintő amerikai és európai gyógyszer-felügyeleti vizsgálatok alapján, és van, ami ennél súlyosabb.
A másik ható-, illetve adalékanyag ugyanis a pszeudoefedrin. Ezzel az európai gyógyszerhatóság is foglalkozik, és ez az ügy komolyabb. A kutatásokat végző szakértők ugyanis attól tartanak, hogy a szer korábban is ismert (a rendszerint el nem olvasott betegtájékoztatóban most is szereplő) mellékhatásai jóval súlyosabban, mint eddig gondolták.
A hatás a szív és az agy ereit érinti, és ritka esetekben akár életveszélyes is lehet.
Sebők Szilvia szerint az amerikai és az európai eljárás is belátható időn belül befejeződik: feltehető, hogy korlátozzák vagy be is tiltják az érintett hatóanyagok ilyen forgalmazását.