A nemzetgazdasági miniszter szerint ugyan már csak a „paper work” van hátra, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér megvásárlására mégsem napokon, inkább heteken belül kerülhet sor.
Mi történik? A reptér visszavásárlása technikai kérdés, ám a „napokon belül” lehet két hét, de egy hónap is. „A közeljövőben megtörténik” – nyilatkozta Nagy Márton az atv.hu-nak. A magyar állam 80 százalékos részesedést vásárol, ami aztán majd mégis „lemegy” majd 51 százalékosra, erről a QIA katari befektetővel tárgyalnak. A 774 milliárdnál a nemzetgazdasági miniszter szerint kedvezőbb lesz az ár.
Most akkor mi van? Orbán Viktor hétfőn a parlamentben egy azonnali kérdésre válaszolva bejelentést tett: „reményeik szerint a Ferihegyi reptér napokon belül visszakerül többségi állami tulajdonba”, mondta a miniszterelnök. Ezzel szemben Nagy Márton kedden már hűtötte a kedélyeket. A nemzetgazdasági miniszter kedden az atv.hu-nak azt nyilatkozta: „azt meg tudja erősíteni, hogy 80–20 százalékarányos lesz a vásárlás a magyar és a francia részről”. A miniszter azt is mondta: „ha megtörténik a deal”, akkor valóban lemegy a magyar részesedés, tárgyalásokat kezdenek ugyanis a katari befektetővel, a QIA-val. „A katari QIA közben is be akart lépni, de mi azt mondtuk, most először zárjuk le ezt a dealt, aláírjuk a szerződést”, és utána lehet tárgyalást folytatni, fejtette ki. Nagy Márton az atv.hu kérdésére, hogy 774 milliárd lesz-e a 80 százalékos magyar állami tulajdonrész ára, azt mondta: az árról nem szeretne beszélni, de kedvezőbb lesz mint ami a médiában megjelent. A szavaiból az derült ki, hogy 774 milliárd alatt lesz, és már csak – mint mondta – a „paper work” van hátra.
Hogy jutottunk idáig? Noha a költségvetés recseg-ropog, a hiány évekre a célszint felett ragadhat és az EU-s források ügye is tovább húzódhat, a kormány prioritásként kezeli a reptér felvásárlását, úgy tudni, már ajánlatot is tett. Közben alakul a finanszírozási csomag, ha apránként is: ennek egyik része volt, hogy az állam jó hozammal kiszállt az Erste bankból is. Februárban pedig már arról is írtunk, hogy megérkezett a pénz a kormány bevásárlásokat intéző cégébe, ami részben fedezi a ferihegyi reptér megvásárlásához szükséges összeget. A repteret üzemeltető vállaltban az állami Corvinus Zrt. és a francia Vinci szerzi meg a részvényeket 80:20 százalékos arányban, majd katari befektetőt vonhatnak be, és ezzel 51 százalékra csökkenhet az állam tulajdonrész. Az ügyletben a Nagy Márton gazdasági miniszter testvéréhez szorosan kötődő ügyvéd lát el jogi képviseletet.