A kereskedelemben több mint 24 ezerrel kevesebben dolgoznak, az egészségügy és a szociális ellátás területén munkát vállalók száma 17 ezerrel csökkent.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerőpiaci adatbázisa szerint a kereskedelem szenvedte el a legnagyobb mértékű létszámcsökkenést a 2021. szeptember és november közötti időszakban – írja a Világgazdaság.
A háromhavi átlagadatok szerint a 2020. szeptember–novemberi időszakban még 610,4 ezren dolgoztak a szektorban, egy évvel később ugyanebben az időszakban már csak 586,5 ezren.
A kereskedelmet ért csaknem 24 ezres csökkenés után a második legnagyobb pofont pedig az egészségügy és a szociális ellátás területe kapta, ahol a bázisidőszakhoz képest 17 ezerrel csökkent a dolgozók száma.
A vendéglátásban 7 ezerrel kevesebben, a szálláshely-szolgáltatásban 9 ezerrel többen vállaltak munkát a vizsgált tavaly őszi hónapokban, mint egy évvel korábban.
A szállítás és raktározás területén 28 ezer fővel többen dolgoznak, a vendéglátásban mutatkozó adatok mellett ez a trend is a járványhelyzet miatti iparági változásoknak tudható be.
A nagy lejtmenet ellenére 586,5 ezer embernek munkát adva továbbra is a kereskedelem a legnagyobb foglalkoztató a feldolgozóipar (987,9 ezer fő) után, a képzeletbeli dobogó harmadik foka pedig a közigazgatásé (425,6 ezer).
Az élbolyban ezek mellett ott van még az építőipar (368,4 ezer), az oktatás (360,8 ezer), az egészségügy, a szociális ellátás (315,2 ezer), a szállítás, raktározás (289,8 ezer), a tudományos és műszaki tevékenység (224,8 ezer) és a mezőgazdaság (200,3 ezer) is.
Borítókép: Jacques Bopp // Unsplash