Folytatódik az állami vagyon kiszervezése, Dunakeszi után Szolnokot is beveszik a kormányközeli üzleti körök. Június végétől már mindkét vasúti járműjavító telep egy Hernádi Zsolthoz közel álló magántőkealap tulajdona lesz. De a történetben felbukkan egy orosz vállalat és mostani honvédelmi miniszter is.
Eladják a MÁV járműjavítással és -gyártással foglalkozó leányvállalatát – jelentette be tegnap Mosóczi László, a MÁV-Start Zrt. vezérigazgatója Szolnokon. Az állami vasúttársaság 100 százalékos tulajdonában álló MÁV Vagon Kft. új tulajdonosa június 30-tól a Magyar Vagon Befektetési Vagyonkezelő Zrt. lesz.
Az új gazda pontos kilétét azonban már nehezebb kideríteni. A vagyonkezelő vállalat a Solva II. Magántőkealap tulajdona. A magántőkealap mögötti tényleges tulajdonosokat azonban a magyar jog szerint nem kötelező feltüntetni, a NER-közeli vállalkozók előszeretettel is használják ezt a jogi formát, hogy elrejtsék vagyonukat.
A Solva II.-ről annyit tudni, hogy az alap vagyonát a Gran Private Equity kezeli, ami Hernádi Zsolt Mol-vezér érdekeltsége.
Járműgyártó birodalom születik
A Magyar Vagon Befektetési Vagyonkezelő Zrt. története nem Hernádival kezdődött, de mindig is a NER berkein belül zajlott.
- A társaságot még 2019-ben alapította Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelenlegi honvédelmi miniszter. Az üzletember cége rögtön be is kapcsolódott egy több százmilliárd forintos projektbe, aminek keretében 1300 vasúti kocsit gyártottak le Egyiptomnak.
- Szalay-Bobrovnizcky nem egyedül szállította le ezt a mennyiséget, az orosz Transmashholdinggal közösen vitték a projektet.
- A gyártási kapacitás biztosítása érdekében az ország egyik legjelentősebb vasúti járműjavító üzemét, a Dunakeszi Járműjavítót is megvásárolták 2020-ban. (A gyárból időközben kiszállt az orosz fél, jelenleg 50 százalékban a Magyar Vagon Zrt., 50 százalékban pedig Tombor András érdekeltsége, a CATO Investments Kft. a tulajdonos.)
Tavaly májusi miniszteri kinevezését követően ugyanakkor Szalay-Bobrovniczky ebből az üzletéből is kiszállt. Helyét a Hernádi-közeli Solva II. Magántőkealap vette át.
A Dunakeszi Járműjavító mellett így hamarosan a MÁV szolnoki járműjavító bázisa is a Hernádi Zsolték által kezelt magántőkealapé lesz.
Hernádi Zsolt a Forbes legfrissebb milliárdoslistája szerint a 39. leggazdagabb magyar, 44,6 milliárd forintos becsült vagyonnal.
Újabb IC- és HÉV-kocsik jönnek
A MÁV-Start vezérigazgatója az eladás ténye mellett rögzítette azt is, hogy a fúzió létrejöttével várhatóan megmarad a Magyar Vagon elnevezés, esetlegesen Ganz Ábrahám nevének megjelenítése mellett.
- Újraindul az IC+ kocsicsalád gyártása, amire immáron külföldi érdeklődő is van.
- Az új céget alkalmassá kell tenni az új HÉV-szerelvények és motorvonatok gyártására, mozdonyok, mellékvonalon közlekedő kocsitípusok karbantartására.
- Illetve a távlati tervek között szerepel a tehervagon-gyártás és karbantartás feltételének megteremtése is.
Mosóczi László elmondta, hogy minden munkavállaló munkájára igényt tart az átvevő cég vezetése is.