Nyáron az egészségügyben nem sok minden történik, jellemzően csak sürgősségi ellátás, a kórházak tartozása így is egyetlen hónap alatt 4 milliárddal nőtt, őszre a beszállítóknak már 50 milliárddal is tartozhatnak.
Közel 4000 olyan kórházi beszállító van, amelyek a járó- és fekvőbetegellátás számára biztosítják az orvosi eszközöket, műtéti felszereléseket. A Magyar Államkincstár adatai szerint csak júniusról júliusra, egyetlen hónap alatt hízott a kórházak adóssága 29 milliárdra az irányukba. A közel négymilliárdos növekmény azért is brutális, mert nyáron kevés a tervezett műtét a szabadságolások miatt, leginkább sürgősségi ellátás zajlik ilyenkor. A négy nagy orvosegyetem lejárt számláival együtt mág brutálisabb a tartozás: már eléri a 35 milliárd forintot is.
Rásky László, az Orvostechnika Szövetség főtitkára azt mondta a Napi.hu-nak, hogy lenne megoldás erre a helyzetre. Az egészségügyben évek óta bevett szokás, hogy a kórházi eszközbeszállítókat év végén egy úgynevezett kórházkonszolidáció keretében fizetik ki. Ehelyett kellene átállni a negyedéves kifizetésre.
A bizonytalanság miatt ugyanis a beszállítók versenyképessége is sérül: nehezebben tudnak fejleszteni és innoválni, ami ezen a területen nagyon fontos.
A szakember szerint a tartozás tavaly ilyenkor ugyan magasabb volt (46 milliárd), de akkor több volt a covidos eset is, vagyis jobban pörgött az ellátás, mint idén nyáron.
A kórházak össztartozása így is elérheti november végére az 50 milliárdos szintet.
Már a nyári növekményben is erősen bejátszott az infláció, hiszen a szolgáltatások ára is jelentősen emelkedik.
Éppen ezért mihamarabbi adósságrendezést sürget az Orvostechnikai Szövetség (OSZ). Rásky László felhívta a figyelmet arra, hogy az ország gazdasági teljesítménye lehetővé, az egészségügyi intézmények finanszírozási hiányosságai a várható költségnövekedések pedig szükségessé teszik, hogy már ősszel rendezzék a kifizetetlen számlákat.