A szélenergiai fejlesztéseket végző Makanit 2013-ban vásárolta fel a Google, 2019-ben pedig átkerült az Alphabethez. A cég a Shelltől is kapott befektetést.
Bezárja az Alphabet szélenergiai fejlesztésekkel foglalkozó leányvállalatát, a Makanit, miután az anyacég új vezetése úgy döntött, meghúzza a nadrágszíjat különleges, úgynevezett „moonshot” projektjein, írja a Forbes.com.
„Az erős technikai fejlődés ellenére a forgalomba kerülés felé tartó út hosszabb és kockázatosabb, mint gondoltuk. Mától fogva véget ér a Makani Alphabetnél töltött ideje” – írta egy blogbejegyzésben kedden Fort Felker, a Makani CEO-ja. A cég eddigi technológiai fejlesztései tehát nem feltétlenül vesznek kárba, de a cég mostantól nem lesz az Alphabet leányvállalata.
A Makanit 2013-ban vásárolta fel a Google, majd 2019-ben már
független entitásként átkerült a Google anyavállalatához, az Alphabethez, az „Other
Bets” divízió részeként.
A Makani célja az (volt), hogy olcsóbbá tegye a szélenergiát
azáltal, hogy azt sárkányokra, illetve szárnyakra erősített turbinákkal
állítja elő. A cég bezárása azután következett, hogy az Alphabet
közzétette lehangoló eredményeit: ez alapján az Other Bets divízió vesztesége
3,4 milliárd dollárról 4,8-ra nőtt 2018 és 2019 között. A divízió a Makani
mellett más hosszú távú projekteknek is otthont ad, mint például az önvezető
járműveket fejlesztő Waymo vagy a Verily nevű egészségügyi cég.
A Makani beszántása az Alphabet új CEO-ja, Sundar Pichai egyik legnagyobb lépése azóta, hogy decemberben átvette a vezetést a 2015-től „regnáló” Larry Page-től. Pichai nemrégiben a Fortune magazinnak adott interjúban arról beszélt, hogy az Alphabet új stratégiát dolgozott ki az Other Bets divízióra, például azáltal, hogy igyekeznek több külső befektetőt bevonni. A Makani nem az egyetlen olyan környezetfókuszú projekt, amit az Alphabet kénytelen volt lefújni: a Project Foghorn célja például az volt, hogy szénsemleges üzemanyagot készítsen tengervízből, de lehúzták a rolót a geotermikus fűtésre fókuszáló Dandelion, vagy a Malta esetében is, ami megújuló energiát tárolt volna sótartályokban.
A Google 2013-ban vásárolta fel a Makani Powert: a megállapodás azután jött létre, hogy a Makani előrukkolt első, energiatermelő propellerekkel ellátott, önállóan is repülni képes robotsárkányaival. A cég alapvetően kaliforniai bázisú, de rendelkezik teszthelyszínnel Norvégia partjainál is. Az egyik szóvivő szerint az Alphabet segíteni fog a Makani néhány tucat dolgozójának abban, hogy a cégen belül találjanak új munkát.
A Makaniba többek között a Shell is befektetett, épp egy éve; a Business Insider értesülései szerint a felek tárgyalnak arról, hogy miként lehetne hasznosítani a projekt eddigi technológiai fejlesztéseit.
Borítókép: Makani Power