Az Agrárminisztérium társadalmi vitára bocsátotta terveit a laboratóriumi hús előállításának és forgalomba hozatalának tilalmáról.
Mi történt? A kormány honlapján a héten közzétették a laboratóriumi hús előállításának és forgalomba hozatalának tilalmáról szóló jogszabálytervezetet, vette észre a 24.hu. Még idén megszületne a törvény. Azt írták, arra az emberi egészség és a környezet védelme, az agrárium fenntartható termelése, a hagyományos vidéki életforma védelme miatt van szükség.
Miért fontos ez? Az agrártárca érvelése szerint a hagyományos élelmiszerek termelése a fentiekre kedvező hatást gyakorol. Az attól eltérő technológiák, termelési módok azonban alapvető értékeinket fenyegetik. Veszélyesek az Alaptörvényben meghatározott testi és lelki egészséghez, egészséges környezethez való alapvető jogokra. Laboratóriumi húsnak az állati sejtekből vagy szövetből mesterséges körülmények között, az élő szervezeten kívül izolált vagy előállított terméket nevezik, azt az orvosi és állatgyógyászati célú felhasználás kivételével még összetevőként is tilos előállítani, forgalomba hozni.
Mi következik ebből? A szabálysértők ellen az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv lépne fel. A törvény tervezetét az uniós irányelveknek megfelelően előzetesen bejelentették Brüsszelnek és az uniós tagállamoknak.
Előzmények. A lépés nem annyira meglepő, mert Nagy István agrárminiszter már januárban a műhús betiltásáról és a hagyományos vidéki értékek megvédéséről egyeztetett egy olasz termelői szervezet elnökével, miután Olaszország már betiltotta a szintetikus húsok gyártását, forgalmazást. Ezt követendő példának nevezte, azt mondta, meg kell becsülni a normalitást, a gazdák munkáját, nélkülük nincs élelmiszer, nincs jövő. Orbán Viktor szintén kikelt már a műhús ellen, amikor idei évértékelőjében arról beszélt, az új uniós agrárszabályok mennyire veszélyesek az európai mezőgazdaságra.