Ukrajna második nekifutásra törvényessé tette a bitcoint, míg a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance belépett az orosz bankszövetségbe.
Miközben a világ árgus szemekkel figyeli, épp merre haladnak a csapatok az orosz-ukrán határon és bízik a háború elmaradásában, azért pozitív hírek is érkeznek a környékről.
Mindkét ország jelentős lépést tett ugyanis a kriptovaluták elfogadása felé a háborús feszültség közepette.
Mi történt Oroszországban?
A Binance, a világ legnagyobb kriptotőzsdéje közölte: belép az Orosz Bankszövetségbe, hogy a bankrendszer, a hatóságok és a kriptopiaci szereplők közti párbeszédet segítse.
Az 1990-ben alapított szövetségnek több, mint 300 tagja van, együtt az ország pénzügyi infrastruktúrájának nagyjából 90 százalékát fedik le. A szövetség már üdvözölte az új tagot és közölték: külön központot állítanak fel, amely a digitális eszközökkel és kriptovalutákkal foglalkozik. A központ dolga az lesz, hogy vizsgálja a digitális eszközök oroszországi térnyerését, adatot szolgáltasson az iparági szereplőknek, valamint vizsgálja a kriptovalutákkal kapcsolatos nemzetközi tapasztalatokat és azok átültetését.
Gleb Kostarev, a Binance kelet-európai részlegének igazgatója azt hangsúlyozta, hogy óriási átalakulás zajlik a kriptovaluták szabályozása terén, a Binance-nek pedig, mint a világ legnagyobb tőzsdéjének komoly tapasztalata van a hatóságokkal való együttműködésben.
A Binance-nek már Oroszországban is van tapasztalata: tavaly a szentpétervári Ermitázs, Oroszország legnagyobb és talán leghíresebb múzeumának ők szállították az NFT-platformot, amivel a múzeum történetének első, 440 ezer dollárt hozó NFT-aukcióját rendezte meg.
Az orosz álláspont sokáig homályos volt a kriptovalutákkal kapcsolatban, sőt, igazából még most is az. Múlt hónapban az ország jegybankára még azt mondta: be kellene tiltani az egész országban a kereskedelmet és a bányászatot, pár napra rá a pénzügyminisztériumból már olyan hangok érkeztek, miszerint szabályozni kell, nem tiltani. A hírek szerint a jegybank továbbra is abban bízik, hogy betiltják a valutákat az országban, de a Binance friss lépése ezt valószínűtlenné teszi.
És Ukrajnában?
Közben, a konfliktussal sújtott határ nyugati oldalán, Ukrajnában is zajlik az élet.
Az ukrán parlament második nekifutásra elfogadta a bitcoint és a kriptovalutákat legalizáló jogszabályt.
A „Virtuális eszközökről szóló törvény” pontosítja, mit tekint kriptoeszköznek, a helyi és nemzetközi kriptocégek, -tőzsdék, -váltók szabadon működhetnek az országban, a bitcoin-tranzakciók elfogadottak lesznek, az egész területet pedig az ország tőzsdefelügyeletének joghatósága alá helyezi.
Már tavaly szeptemberben is elfogadta nagyjából ugyanezt a jogszabályt a parlament, de Volodimir Zelenszkij államfő akkor még visszadobta pontosítást kérve és arra hivatkozva, hogy nem lenne forrás egy új hatóság felállítására.
Fontos azonban, hogy az országban nem lesz a bitcoin hivatalos fizetőeszköz, mint El Salvadorban, csak szabályozzák. Az Investopedia szerint jelenleg hét országban, Németországban, Franciaországban, Dániában, Izlandon, Japánban, Mexikóban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban van hasonló szabályozás.