Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter történelmi jelentőségűnek nevezte a kínai elnök, Hszi Csin-ping e heti magyarországi látogatását. Azt is elmondta, hogy miért.
Mi történt? A miniszter Forbes.hu-nak is eljuttatott közleménye szerint a kínai elnök delegációjával Magyarországra érkezik többek között Wang Yi külügyminiszter, Lan Foan pénzügyminiszter, Wang Wentao kereskedelmi miniszter, illetve Dzsen Sancsie, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság elnöke és Ju Csianhua, a Vámügyi Főigazgatóság főigazgatója is. Ebből is látszik, hogy a tárgyalások fő témája a gazdasági együttműködés további fejlesztése lesz.
Kontextus. 2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra. Az akkugyárak és egyéb, autóipari beruházások adják ezek jelentős részét, és – ahogyan arról m i is írtunk – a Paks II. projekt körül is megjelenthetnek a kínaiak. Hszi Csin-ping egyébként Párizsban kezdte a hetet és találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel, majd ahogyan a Reuters fogalmaz, az oroszbarát Szerbiába és Magyarországra utazik.
Miért fontos ez? Szijjártó Péter azt mondta, a látogatás során tizenhat megállapodást már biztosan alá fognak írni a felek, két másikról még egyeztetés folyik. Ezek között kiemelkedő jelentősége van annak, amely az Egy övezet, egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza, amelyek között vasúti, közúti és energetikai projektek is lehetnek. Lényeges, hogy a nukleáris energia teljes portfólióját felölelő együttműködést indít a két ország, és remélhetőleg a kereskedelmi kapcsolat terén is sikerül további előrelépést elérni a kiváló minőségű magyar agrártermékek kínai exportlehetőségeinek bővítése révén. Emellett napirenden lesz a turisztikai kapcsolatok fejlesztése is, amit nagyban segít, hogy Magyarország abszolút regionális csúcstartó a júliustól meglévő heti tizenkilenc légi járatával.