A rohamos technológiai változások miatt a korábbi 20-25 év helyett ma már 5 évente új képességekre és szakértelemre van szüksége a munkavállalóknak. Ez csak akkor lehet sikeres, ha a cégek biztosítják a folyamatos képzéseket.
A közép-kelet-európai régió munkáltatóinak a technológiai szaktudás fejlesztését kell a támogató munkáltatói magatartással kombinálni.
A világ egyik legnagyobb humán erőforrás szolgáltatásokat nyújtó cége, az Adecco csoport közzétette, melyek az általa javasolt legfontosabb munkáltatói fejlesztési területek.
1, Folyamatos képzési programok: A gazdasági és demográfiai fejlődés miatt elengedhetetlen az élethosszig tartó tanulás/képzés.
2, Igények és szaktudás összhangba hozása: A munkáltatói tréninget és gyakornoki programot az oktatási intézményekkel együttműködésben érdemes megvalósítani, annak érdekében, hogy valóban olyan képzettségű munkavállalók legyenek, akik passzolnak az üzleti és piaci igényeknek.
3, Változatos munkaerő-állomány: Kor és nem szerinti, geográfiai, kulturális változatosság és atipikus foglalkoztatás beépítése a cég foglalkoztatási gyakorlatába.
4, Mobilitás biztosítása: A régióra jellemző szakemberhiány kiküszöbölését segítheti a mobil munkavégzés biztosítása.
A CEE régióban már most hiány van szakemberekből, komoly fenyegetést jelentve ezzel a gazdasági növekedésre. A KSH legfrissebb adata szerint
Magyarországon 3,7%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta, és a munkaerőhiány szinte minden iparágat érint, az asszisztensi pozíciótól a vezető beosztásig.
Jól mutatja a helyzet komolyságát, hogy a tervezett jövő évi adóváltozások már a nyugdíjas korosztály – újbóli – munkába állását ösztönzik. A digitális képességek fejlesztése tehát elengedhetetlen a régió gazdasági növekedésének fenntartásához.
fotó: NeONBRAND // Unsplash
A cikk az Adecco Csoport sajtóközleménye alapján íródott.