Mégsem adja el a TikTok algoritmusát a kínai tulajdonos egy amerikai cégnek, ahogy azt Trump követelte, csak a felhasználói adatbázist kezelheti majd az Oracle.
Mégsem a sokáig hangoztatott Microsoftot, hanem az Oracle-t választotta amerikai partnerének a TikTok – közölte az appot működtető cég, a kínai ByteDance. A megállapodás szerint az Oracle nem veszi meg az alkalmazást, hanem technológiai partnerként vesz részt a működtetésben: a TikTok amerikai felhasználóinak adatait kezeli majd – közölte a Reutersszel egy céges forrás.
Az üzletre ugyanakkor még a kínai és az amerikai államnak is rá kell bólintania, az utóbbi reakciója erősen kérdéses. Donald Trump még augusztusban szállt bele a TikTokba, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kilátásba helyezte a videómegosztó betiltását. Az elnök azt akarta elérni, hogy az applikáció csak akkor működhessen az Egyesült Államokban, ha a kínai tulajdonos eladja az algoritmusát egy amerikai cégnek.
Ám a jogi csavar, azaz, hogy
eladás helyett csak üzemeltetési struktúrát vált a cég, nem feltétlenül nyeri el Trump tetszését, mivel az applikáció szoftvere kínai kézben maradhat.
Ugyan a program a tizen-, és huszonévesek feltöltött táncos videói miatt lett népszerű, az amerikai nemzetbiztonság szerint az algoritmus a felhasználók adatait egyből küldi Pekingbe. Augusztusban Trump meg is tiltotta az amerikai hivatalnokoknak a használatát.
Lehet azonban, hogy az elnök most megenyhül: az Oracle tulajdonosa, a Forbes listáján az ötödik leggazdagabb üzletember,
Larry Ellison a tech-világ kevés Trump-támogatója közé tartozik.
Trump korábban két rendeletet is szentelt a TikToknak. Szeptember 20-i határidővel megtiltotta az amerikai cégeknek, hogy üzleteljenek a kínai tulajdonosokkal. Az elnök második rendelete szerint a ByteDance-nek november 21-ig kellene eladnia az algoritmust egy amerikai cégnek.