Továbbra is növekedni fog a német gazdaság, de jóval kisebb mértékben, mint azt gondolták. 2025-ben lehet majd fellélegezni – ekkor valósulhat meg a leválás az orosz gázról.
A Reuters kérdezte a német kormánynak makroökonómiai témákban tanácsot adó Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) közgazdászát, Marcel Fratzschert a német gazdaság kilátásairól.
Fratzscher szerint évekig fogja még érezni a német gazdaság Oroszország Ukrajna elleni háborújának következményeit. Szerinte idén három százalékkal alacsonyabb GDP-növekedéssel számolhat emiatt Németország.
A háborús hatások 2025-től szűnhetnek meg. Németország várhatóan abban az évben tudja magát teljesen függetleníteni az orosz gáztól.
Ebben segítségére lehet a Kanadával kedden megkötött hidrogénszállítási szerződés, amelynek értelmében éppen 2025-től érkezhetnek hidrogénszállítmányok Észak-Amerikából Németországba.
Fratzscher szerint ugyanakkor a háromszázalékos visszaesés ellenére is növekedni fog idén a német gazdaság, de korábbi 4,5 százalékos várakozások helyett be kell majd érnie 1,5 százalékkal.
Az infláció is komoly problémát jelent, de a szakértő azt mondja, nincs ok arra, hogy ezt a fizetésemelések elmaradásával próbálják meg visszafogni. Ez már csak azért sem lehetséges szerinte, mert „a szakszervezetek éppen olyan erősek, mint a 70-es években”.
Magyarország is megérzi
A német gazdaság gyengélkedése várhatóan Magyarországra is átgyűrűzik, ami tetézheti a már meglévő problémákat.
2021-es adatok szerint közel 3000 német cég volt jelen Magyarországon, ezek több mint 200 ezer embernek adtak munkát. Emellett a külföldi befektetések közül minden negyedik német cégtől érkezik Magyarországra. A teljes áruforgalom 61 529 millió dollárt tett ki a két ország között, ebből a magyar export 33,38 milliárd dollár volt.