Feszült az amerikai-szaúdi viszony, de az olajmonarchia titkosszolgálata szerint Irán akár 48 órán belül is háborút indíthat ellenük.
Szaúd-Arábia arra vonatkozó információkat osztott meg az Egyesült Államokkal, hogy Irán megtámadhatja hamarosan a királyságot – számolt be róla három amerikai tisztségviselő nyilatkozata alapján az AP hírügynökség.
Az Egyesült Államok az elmúlt időszakban többször is bírálta Teheránt, egyrészt azért, mert haditechnikát – többek között több száz drónt, amivel az oroszok terrorbombázásokat hajtanak végre az ukrán civilek ellen – szállítanak Moszkvának, másrészt az Iránban kibontakozó tüntetések leverése miatt (az iráni karhatalom a hétvégén is a tömegbe lőtt).
Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács aggódik a kialakult helyzet miatt, folyamatosan egyeztet a szaúdiakkal. „Nem fogunk habozni, hogy fellépjünk érdekeink és partnereink védelmében a térségben” – írták közleményükben.
A hírre sem a szaúdiak, sem pedig Irán ENSZ-képviselete nem reagált.
Elég súlyos a helyzet a térségben
Az AP-nek nyilatkozó egyik tisztségviselő megerősítette, hogy komoly a helyzet:
hamarosan vagy 48 órán belüli támadásról lehet szó.
A források név nélkül nyilatkoztak, ugyanakkor egyelőre a térségben működő egyetlen amerikai nagykövetség sem adott ki riasztást állampolgárainak.
A szaúdiak által megosztott hírszerzési jelentésekkel kapcsolatban Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon sajtótitkára azt mondta, hogy az amerikai katonai tisztviselők „aggódnak a fenyegetettségi helyzet miatt a régióban”. Ennél részletesebben az amerikai külügy sem kommentálta a helyzetet.
Mire hivatkozik Irán?
Irán arra hivatkozva indítana támadást, hogy ellenségei szítják az utcai tüntetéseket az országban, és ezt torolná meg.
Szeptember közepén Mahsza Aminit, egy kurd nőt a helyi erkölcsrendészet azért vitt be, mert nem viselt hidzsábot, a nő a fogvatartása alatt meghalt – ez pedig tüntetéssorozatot indított el, ami egyre inkább eszkalálódik.
Az iráni belbiztonsági erők szerint a nő szívrohamot kapott, szemtanúk szerint ugyanakkor már a rendőrautóban annyira megverték, hogy kómába esett. Szerte az országban megmozdulások kezdődtek, az iráni karhatalom többször a tömegbe lövetett, már számos halálos áldozata is van a tüntetéseknek.
Iráni emberi jogi aktivisták szerint már 288 halálos áldozata van a megmozdulásoknak és több mint 14 ezer tüntetőt tartóztattak le.
Irán a tüntetések közepette már támadássorozatot indított az észak-iraki kurd szeparatisták állásai ellen, amelynek során legalább 16 ember, köztük egy amerikai állampolgár is életét vesztette.
Betettek Amerikának, kedveztek az oroszoknak
Ugyan Szaúd-Arábia az Egyesült Államok szövetségese a térségben, a két ország viszonya kifejezetten feszült lett azután, hogy az olajkartell tagjaként a királyság az olajkitermelés visszafogása mellett döntött.
Ez felhajtotta a világpiaci árakat, ami a háborús agresszor Oroszországnak kedvezett, a félidős választásokra készülő Joe Bidennek és a demokrata adminisztrációnak viszont nagyon nem, hiszen a magasabb üzemanyagárakért a választók megbüntethetik a demokratákat.
A lépés mögött a szaúdiak azon szándéka húzódhat meg, hogy támogassák a republikánusokat, ugyanakkor épp annak az Oroszországnak is a kedvére tettek, amely egyre szorosabbra vonja a szövetséget Iránnal. Teherán hadiipara bőséges megrendeléseket kap Moszkvától, sőt a harci drónok bevetéseit látva egyre több a megrendelőjük az irániaknak.