Oroszország a nyugati szankciók fényében azt fontolgatja, hogy az olaj- és gázszállítmányokért elfogadja a bitcoint, mint fizetőeszközt, de nem minden országtól.
Erről a Portfolio számolt be a CNBC alapján. Az orosz duma energetikai bizottságának elnöke beszélt arról, hogy
amikor olyan „baráti” országokról van szó, mint Kína vagy Törökország, Oroszország hajlandó rugalmasabban kezelni a fizetési lehetőségeket.
Pavel Zavalnij elnök elmondta, hogy fontolgatják annak lehetőségét, hogy a vásárló nemzet saját, úgynevezett fiat valutája (ezeket az adott ország kormánya bocsátja ki) mellett bitcoint is elfogadjanak az orosz energiaexport kifizetésére.
„Már régóta javasoljuk Kínának, hogy a rubel és a jüan nemzeti valutában történő elszámolásra térjenek át. Törökországgal pedig líra és rubel lesz” – mondta Zavalny.
Rubelben kell fizetni a gázért
Ahogyan arról mi is írtunk, a gázszállításokról a héten Putyin is fontos bejelentést tett, az ő retorikájában is elkülönülnek a baráti és barátságtalan országok, utóbbiak számára váltzotattak a feltételeken, de vállalt kötelezettségeiket teljesítik.
Az egyetlen változás az lesz, hogy ezentúl Oroszország rubelben kéri majd a gáz árát, mondta Putyin.
Putyin az orosz központi bankot és kormányát is arra utasította, hogy egy héten belül dolgozzák ki, hogyan tudnak átállni az orosz devizára az eddigi dollár és euró helyett, ezt követően a Gazpromnak kell majd levezényelni a szerződésmódosításokat.
Putyin csak a Moszkva által barátságtalannak bélyegzett országok ellen teszi meg ezt a lépést – ide tartozik Magyarország is, mivel az EU tagjaként mi is megszavaztuk az Oroszországra a háború megindítása miatt kirótt szankciókat.
A lépés válasz arra, hogy a nyugati szövetségesek folyamatosan fagyasztják be az orosz eszközöket és fegyverként használják saját devizájukat (elsősorban a dollárt), a Kreml a korábban felhalmozott devizatartaléka 40-60 százalékához sem fér hozzá.
Kapcsolódó:
Oroszország nem egy gázzal telt lufi, szüksége van Európára