Korábban támogatták a fonyódi fideszesek, hogy az Erzsébet-táborhoz kerüljön egy értékes partszakasz, a rendkívüli ülésen most mégis blokkolták az ingatlancserét.
Mi történt? Ahogyan arról nemrég mi is írtunk, lezárta volna a Fonyódligeti Erzsébet-tábor előtti vízparti területet az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány. Az ügyben viszont fordult a kocka. Fonyódon a csütörtöki rendkívül testületi ülésen mindenki arra számított, hogy a kormánypárti többségű testület – amelybe csak egyetlen ellenzéki képviselő jutott be – simán jóváhagy egy nagy, országos visszhangot, a városban jókora tiltakozást kiváltó, a kormányzat által forszírozott ingatlancserét. Ehhez képest hiányzott az ülésről a Fidesz-KDNP-s polgármester, Hidvégi József, aki benyújtotta az ingatlanügynek zöld utat adó előterjesztést, amit aztán a kormánypárti képviselők is leszavaztak, számolt be a Népszava.
Kontextus. Fonyód keleti végén működik egy Erzsébet-tábor, amelyet a Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspökhöz köthető alapítvány üzemeltet. A tábor közel van a tóhoz, de nem vízparti, egy néhány tíz méter széles, másfél kilométer hosszú partszakasz választja el a Balatontól. Ez a terület Fonyódé. Az önkormányzat használati szerződést kötött a tábort működtető alapítvánnyal, amely vállalta, hogy a partszakaszt szabadon hagyja. Csakhogy karácsony előtt megjelent a Magyar Közlönyben egy törvénymódosítás, amely szerint az érintett területet a gyermek- és ifjúsági táborok szervezésével összefüggő feladatok miatt „ingyenesen az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány tulajdonába kell adni”. Az alapítvány a 24.hu kérdésére világossá tette: terveik szerint a partszakaszt 2024-től kizárólag a táborozók használhatják. Vagyis rögtön lezárták volna a partot, amint megkapták.
Miért fontos ez? Az átadást ingatlancserével tervezték megoldani. A Népszava derítette ki, hogy a város rendkívül rosszul járt volna cserével anyagilag is. Az Erzsébet-tábornál lévő partszakasz 2,5-5 milliárd forint közötti összeget érhet, a felajánlott csereingatlanok viszont jó ha ennek felét kiteszik.A helyiek tüntetést is szerveztek, valamint népszavazási kezdeményezés is született az ügyben. A lap információi szerint olyan közhangulat alakult ki a kisvárosban, mely láthatóan megrettentette a képviselőket: még a kormánypártok helyi szimpatizánsainál is kivert a biztosítékot a ligeti part elvesztésének lehetősége. És hát, jönnek az önkormányzati választások, mint tudjuk.