Az immunrendszernek és az emberek lelki állapotának sem tesz jót, ha gyakran kell újraoltakozni. Az EU-s szabályozó szerv szerint erre nincs is szükség.
A WHO szerint 6-8 héten belül az európai populáció fele fertőződhet meg a koronavírus omikron variánsával, noha a vírus ezen mutációja sokkal gyorsabban terjed, enyhébb lefolyású megbetegedést okoz, ráadásul a lakosság nagy része a fejlett országokban átoltott. A halálozási ráta így jellemzően alacsonyabb, mint volt az előző hullámok idején (legalább is a legtöbb európai országban), de a járvány ötödik hullámával így is számos helyen küzdenek az északi féltekén. Miközben egyre több szó esik arról, hogy a vírus kezd az influenzához hasonló szintre szelídülni, nem szabad elfeledkezni róla, hogy az omikronnal még közel sincs vége a járványnak.
Pécsen felkészültünk bármilyen új, fertőző betegségre, készül a magyar covid orrspray is – Jakab Ferenc, virológus
A járvány elleni hosszú távú védekezés egyik fontos pontja az oltakozás (de nemcsak ez), és egyre inkább előtérbe kerül az emlékeztető oltások kérdése is. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) friss állásfoglalása szerint nem jó irány, ha az országok négyhavonta újra oltják a lakosságot. Ezzel két alapvető probléma van.
A folyamatosan és ilyen gyakorisággal ismételt oltások gyengítik az immunválaszt és a lakosságot is nagyon megterhelik. Az emberek kezdenek belefáradni az állandó oltakozásba.
Az EMA szerint évente egyszer, az őszi-téli szezonban kellene oltani az embereket a koronavírus ellen, hasonlóan ahhoz, ahogy a legtöbb ország az influenza esetében eljár.
A pandémia szó után megtanulhatjuk az endémia kifejezést is. Ez egy betegség adott területen történő szokványos előfordulását jelenti (ha nagyobb a fertőzésszám, akkor epidémiáról van szó, a pandémia pedig a világjárványt jelöli). Marco Cavaleri, az EMA illetékese egy tegnapi sajtótájékoztatón azt mondta, fel kell rá készülni, hogy a védőoltások beadását már endémiás környezetben kell megszervezni.
Új típusú oltás leghamarabb áprilisban kaphat zöld jelzést
Több oltóanyagfejlesztő is elkezdett dolgozni az omikronra kifejlesztett oltáson (bár úgy tűnik, az eddig használt vakcinák is hatékonyak), az EMA szerint leghamarabb áprilisban kaphat engedélyt Európában az első ilyen típusú vakcina, mert az oltóanyagok vizsgálata 3-4 hónap.
Magyarországon az operatív törzs egyelőre vizsgálja, mikor kezdje meg az oltási kampány negyedik körét.