Nem lett megfelelő az idei búzatermés minősége, ezért jelentős liszt-áremelkedés várható.
Mi történt? Mivel a Magyarországon termett kevés jó minőségű búzáért több felhasználó is versenyez, az utóbbi hetekben megemelkedett a malomipari felhasználásra is alkalmas termény ára. A malomipari cégek szerint elkerülhetetlen a lisztáremelés, szeptembertől körülbelül tíz százalékkal lesz magasabb a liszt átadási ára, írta a vg.hu.
Miért fontos ez? A búzatermés mennyiségével nincs baj, a beltartalmával viszont annál inkább, hiszen az ötmillió tonnából csupán 20-25 százaléknyi a jó minőségű termény – mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a gabonakereskedők, -feldolgozók és takarmánygyártók érdekeit képviselő Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. Már tavaly is problémák voltak a termés minőségi megoszlásával, de a korábbi évekre az volt jellemző, hogy normál körülmények között 65 százalék jó minőségű kenyérgabona termett, a többi pedig a takarmánybúza paramétereit érte el.
Mi következik ebből? A hazai árakat nagyban befolyásolja, hogy a 20-25 százaléknyi jó búzáért a malmok, a takarmányfeldolgozók és az exportőrök is versengenek. A kereskedők egyelőre belföldi felhasználásra vásárolnak, de az is hajthatja őket, hogy a német termés gyenge minőségű, ezért ott van kereslet a jó búzára. Ezek miatt a jó minőségű búza ára fel is ment, és az egy hónappal ezelőtti tonnánkénti 70 ezer helyett, most már 80 ezer forint körüli áron lehet eladni a terményt. Fogyasztói árakra lefordítva: a magasabb árak arra kényszerítik a malomipari cégeket, hogy szeptember elejétől emeljék átadási áraikat. A drágítás mértéke nyilván cégenként változó, de Lakatos szerint mintegy 10 százalékos, egy kilóra vetítve 15 forint lesz. Erre a malomipar működőképességének fenntartása és a fejlesztések miatt mindenképpen szükség lesz, illetve egy-két cég már meg is lépte.