Pénteken lesz egy éve, hogy Oroszország teljeskörű inváziót indított Ukrajna ellen. Kijev nemcsak hogy nem esett el napok alatt, ahogyan arra sokan számítottak, de képes volt arra, hogy területeken foglaljon vissza az oroszoktól. Ehhez az időközben beérkező nyugati fegyverszállítmányok és több milliárd dolláros segélyek is kellettek. A háború hírei egy helyen.
Nagyon súlyos beszédet mondott az orosz elnök
Február 21. 10:50
EU: jön a 10. szankciós csomag, Magyarország is megszavazhatja
Február 21. 9:49
A héten egységet mutatva akarja bemutatni az újabb szankciós csomagját az EU, amiből az érzékeny területeket kihagyták. Március elején tárgyalnak majd a lőszerkészletek megosztásáról, az ukránok ugyanis kifogynak a tűzérségi lőszerből.
Jön az újabb orosz mozgósítás?
Február 21. 8:48 – keddi hírfolyam
Nem akarjuk, hogy meghódítsanak bennünket, nem akarunk a Szovjetunió része lenn
Február 20. 16:45
Biden Kijevbe akart menni mindenképp
Február 20., 16:28
A hónapokig tartó aprólékos tervezés során Biden más lehetőségeket is felvetettek a látogatásra Ukrajnában, de a forrás szerint Biden végül úgy döntött, hogy a kockázat és a nyereség szempontjából a kijevi látogatásnak van a legtöbb értelme – írja a CNN.
Közben III. Károly brit uralkodó Nagy-Britanniában kiképzésen áteső ukrán katonákkal találkozott. Az öthetes tréning után az ukránok a frontra mennek.
Biden: Az ár, amit az ukránok fizetnek, túl magas
Február 20., 12:45
Zelenszkij a feleségével együtt fogadta az amerikai elnököt, miközben a légvédelmi szirénák ma is szóltak Kijevben.
F16-os vadászgépekről is tárgyalhat Biden és Zelenszkij
Február 20., 11:05
Pénteken lesz egy éve, hogy kitört a háború és Oroszország megindította csapatait Ukrajna ellen.
Arra számítottak talán a legkevesebben, hogy az ukrán légierő gépei egy évvel az orosz invázió megindulása után is képesek lesznek felszállni. Márpedig az orosz hadsereg nem tudta átvenni a levegő irányítását az elmúlt egy évben, de számos területen szenvedett el csúfos vereséget. Ez még akkor is így van, ha az ukrán haderő veszteségei is súlyosak.
A legnagyobb kudarc az orosz hadvezetésnek a harctérin túl az, amit reputációban szenvedtek el: a világ második legerősebb hadseregéről kiderült, hogy rosszul felszerelt, komplex műveletek végrehajtására nem képes és demotivált.
Vagy ahogy elemzésében a CNN frappánsan megjegyzi:
az orosz alakulatok jobban működnek a katonai parádékon, mint a harctéren.
Tavaly ősszel Harkiv és Herszon környékén látványos és fontos sikereket ért el az ukrán hadsereg, a február eleje óta elfoglalt orosz területek nagyjából felét sikerült felszabadítani. Közben a Donbászban az oroszok komoly ellenállásba ütköztek, de a tavaly elrendelt 300 ezres mozgósítással Moszkva elérte, hogy megtörjön az ukrán ellentámadás lendülete. Novembertől egyre súlyosabb terrorbombázásokba kezdtek az oroszok, hogy megtörjék az ukrán lakosság ellenállását (nem sikerült). Az energetikai infrastruktúrában súlyos károk keletkeztek, de Ukrajna kitart.
A tavaszi orosz offenzíva elkezdődött. Oroszország a háború elindításának egyéves évfordulóján komoly rakétatámadás-sorozatra készül, keleten egyre több erőt von össze. De gyors sikerben már nem reménykednek: az orosz hadsereg gerincét adó Wagner csoport is arra számít, hogy évekbe telhet, mire a minimális katonai célként megfogalmazott Donbászt elfoglalják.