Amit szén-dioxid-kibocsátásban és környezetterhelésben sikerült megspórolni (főként 2020 tavaszán és nyarán) a két éve kirobbant covid-pandémia miatti korlátozások eredményeként, azt az újabb hullámok és az elhúzódó védekezés némiképp „visszahozzák”. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalábbis arra hívta fel a figyelmet legfrissebb jelentésében, hogy a covid alatt világszerte szétosztott, mintegy 87 ezer tonnányi személyi védőeszköz – például maszkok, gumikesztyűk, védőruhák – nagyon megnövelték az egészségügyi szektorban keletkező hulladék mennyiségét.
A Business Insider cikke szerint az egyéni védőeszközök legnagyobb részét 2020 márciusa és 2021 novembere között szállította ki a WHO, és ezek többsége – természetesen megfelelően elkülönített orvosi hulladékként, de mégiscsak – a szemetesben landolt. Ráadásul az Egészségügyi Világszervezet által felajánlott eszközök csak kis részét képezik annak a szemétmennyiségnek, ami a covid elleni védekezésben globálisan képződött.
Adataik szerint több mint 140 millió teszt és 700 ezer liter kémiai hulladék keletkezett világszerte, a felhasznált nagyjából 8 milliárd oltóanyaghoz kapcsolódóan pedig (fecskendő, tű) 144 ezer tonnányi hulladék terheli a környezetet. Megjegyezték, hogy azokban az országokban, ahol nagyrészt csak a WHO segítségével tudtak védőeszközökhöz jutni, ott a keletkezett hulladék kezelésére sem áll rendelkezésre elég erőforrás.
Az egészségügyi dolgozókat mindenképpen el kell látni a megfelelő személyi védőfelszerelésekkel. Az is fontos azonban, hogy ezeket biztonságosan, a környezet terhelése nélkül használják, mondta Dr. Michael Ryan, a WHO veszélyhelyzeti igazgatója.
A Reuters a WHO egyik munkatársát, Maggie Montgomeryt idézve azt is megemlíti, hogy a tárgyakon lévő koronavírus fertőzőképességével kapcsolatos félreértések vezettek oda, hogy a ténylegesen szükségesnél több egyéni védőeszközt használtak az utóbbi két évben.
A WHO adatai szerint a világ egészségügyi ellátó intézményeinek egyharmada alapvetően is, tehát a nem a covid miatt keletkezett hulladékokkal is küzd, a világjárvány pedig csak megemelte ezt az arányt: a szegényebb országokban 60 százalékra. A covid miatt nagyon sok olyan hulladék keletkezik, ami az egészségügyi dolgozók és a környezet számára is kockázatot hordoz. A világszervezet ezért az egyéni védőeszközök racionális használatára és a hulladék megfelelő kezelésének fontosságára hívta fel a figyelmet, utóbbi persze több beruházást jelent, hogy ne kelljen elégetni az így keletkező szemetet.
Borítókép: Engin Akyurt
Kapcsolódó:
Új időszámítás kezdődött az omikronnal – milyen lesz az európai járványkezelés jövője?
Egyre biztosabb, hogy lesz kötelező oltás Németországban