Több mint 150 ezer magyar állampolgár folyamodott tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért a brit belügyminisztérium adatai szerint a kérvényezési határidő június végi lejártáig.
Nagy-Britannia tavaly január 31-én kilépett az Európai Unióból, de azok az EU-polgárok, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával.
Ehhez azonban
meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos jogi elnevezéssel: letelepedett státusért – kellett folyamodniuk,
ennek határideje június 30-án járt le.
A belügyminisztérium összesítése szerint a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül mintegy 5,5 millióan kérték a letelepedett státust. A lista élén a lengyelek és a románok állnak 1 091 500, illetve 1 067 200 letelepedési kérelemmel.
A mezőny elején szerepelnek még az olaszok 545 600, a portugálok 414 100, valamint a spanyolok 353 200 benyújtott letelepedési kérelemmel. A legnagyobb EU-tagországok Nagy-Britanniában élő állampolgárai közül a franciák 230 ezer, a németek 162 800 tartós letelepedési kérvényt nyújtottak be.
Ami a magyarokat illeti: a június 30-i határidőig 154 100 magyar állampolgár folyamodott tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért.
A tárca közölte azt is, hogy júliusban, vagyis a benyújtási határidő június végi lejárta utáni első teljes hónapban további 58 200 EU-állampolgár nyújtott be letelepedési kérvényt. A minisztérium változatlanul arra biztatja a nagy-britanniai letelepedett státusra jogosult EU-állampolgárokat, hogy a hivatalos benyújtási határidő lejárta ellenére adják be letelepedési kérelmüket.
Borítókép: Dylan Nolte / Unsplash