Egy francia cementgyártó vállalat bűnösnek vallotta magát abban, hogy az Iszlám Államot és egyéb terrorista csoportokat támogatott. Hatalmas bírságot kapott az Egyesült Államokban.
A Lafarge még 2010-ben nyitotta meg telephelyét Szíriában a török határ közelében. A 680 millió dolláros beruházás ugyanakkor veszélybe került a szíriai polgárháború kitörésével. A francia cégóriás szíriai leányvállalata 2014-ig
csaknem 6 millió dollárnak (több mint kétmilliárd forintnak) megfelelő védelmi pénzt fizetett az Iszlám Államnak és az An-Nuszra Front terroristacsoportnak.
A dzsihadista szervezetek az összegért cserébe megvédték az üzem területén dolgozó munkásokat. A Lafarge végül 2014 szeptemberében evakuálta a gyárból az alkalmazottakat, amikor az Iszlám Állam is átvette a hatalmat a városban és az üzemben.
A vállalat kompromittált vezetői egyfajta adófizetési formaként kezelték az ügyletet, ugyanakkor értelemszerűen titokban is szerették volna tartani azt. Igyekeztek a megállapodásról született hivatalos iratokról eltüntetni a Lafarge nevét, valamint a céges emailcímük helyett a magán fiókjukból egyeztettek a részletekről.
Egy lebukás következményei
A Lafarge érintettségét végül egy szíriai ellenzéki csoport szivárogtatta ki egy weboldalon 2016-ban. Az ügy kapcsán az amerikai Igazságügyi Minisztérium indított nyomozást.
Az ügyészség szerint ez az első alkalom az Egyesült Államokban, hogy egy vállalat bevallotta: terrorista szervezeteket segített. A francia cég 778 millió (!) dolláros bírságot kapott, ami több mint százszorosa annak az összegnek, amit az Iszlám Államnak fizettek védelmi pénzként.
Borítókép forrása: Etienne Girardet / /Unsplash