Tim Cook Tokióban járt, hogy helyi Apple-boltokat és helyi vállalkozásokat, beszállítókat látogasson meg. Viszonylag ritkán ad interjút, most a Nikkei Asian Review-nak sikerült beszélnie vele, amiben többek között cége monopolhelyzete és az amerikai politika is szóba került.
Kiemelte, hogy több mint kétmillió munkahelyet teremtettek Amerikában: nemcsak az iPhone-ok üvegborítása, de több félvezető is az Egyesült Államokban készül.
„Nem csak a végső termék összeszerelése, de a gyártás hatalmas része is az Államokban történik” – mondta. Hozzátette: visszautasítja Donald Trump elnök gyakori kritikáját, miszerint az Apple túl sokat gyártat Kínában.
A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy az Apple termékpalettájának 90 százalékát még mindig Kínában gyártják.
Nem ez az egyetlen kritika a vállalattal szemben. Az Európai Unió és az amerikai kormányszervek egyaránt szót emeltek amiatt, ahogyan a cég a szolgáltatásai versenytársainak alkalmazásait kezeli saját App Store alkalmazásboltjában – magyarán azzal vádolják az Apple-t, hogy monopolhelyzete van.
„Egy monopólium önmagában nem rossz dolog, ha nem használják ki” – mondta erre Cook. „A cégeknek feltett kérdés, hogy visszaélnek-e vele. És ezt már a szabályozószervek dolga eldönteni, nem az enyém.” Hozzátette: szerinte senkinek sincs annyi versenytársa, mint nekik.
Szó esett a nagy techcégek adatkezelési botrányairól is. Az
Apple egy időben azzal került a hírekbe, hogy az FBI kérésére sem volt hajlandó
feltörni két terrorista iPhone-ját – pedig a San Bernardino-i támadásban
tizennégy ember vesztette életét.
„Nagyon fontos felismerni, hogy a tech-világ, és benne a nagy techcégek nem alkotnak monopóliumot” – mondta Cook. „Nem ti vagytok a termékünk, ezzel tisztában vagyunk. Nem hiszünk az adataitok forgalmazásában.”
Tim Cook egyébként viszonylag sok helyre elment Japánban. A Twitter-fiókja tanúsága szerint a Seikónál is megfordult, de készült közös fotója a Final Fantasy-játékok atyjaként ismert Szakagucsi Hironobuval is.
Kép: Twitter // Tim Cook és a japán Apple-csapat