Az MI5, az MI6 és a GCHQ ezzel egy külföldi cégre bízza titkos brit hírszerzési információk kezelését. A megállapodás komoly veszélyeket rejthet magában.
A brit titkosszolgálat három szerve – az MI5, az MI6 és a GCHQ – szerződést írt alá az Amazonnal az Amazon Web Services (AWS) használatáról. A titkosszolgálatok elsősorban a cég által kínált mesterséges intelligenciát és adatelemzést szeretnék használni a jövőben a felhőszolgáltatónál.
A Guardian azt írja, a GCHQ egy olyan szigorúan biztosított felhőalapú szolgáltatási rendszer beszerzését támogatta, amelyet az MI5 és az MI6 mellett alkalmanként a brit kormány – például a védelmi minisztérium – is használhat majd.
Nem tudni, mennyit költenek erre az adófizetők pénzéből, de szakértők a Financial Timesnak 500 millió és egymilliárd font közé becsülték a költségeket.
Biztonsági kockázat
A Guardian megjegyzi, a titkosszolgálatok lépése borítékolhatóan kritikák kereszttüzébe állítja majd őket. A GCHQ-tól azt közölték, nem fognak reagálni technológiai hátterüket biztosító cégekről szóló hírekre, és az Amazon sem kommentálta egyelőre a megegyezést.
A brit titkosszolgálatok februárban közölték, hogy széles körben használnak mesterséges intelligenciát a globálisan elérhető adatok feldolgozására, amelyeket a dezinformációk elhárítására és gyerekbántalmazók elfogására alkalmaznak. Az Amazonnal kötött megállapodást is ez motiválhatta.
Közben a GCHQ azt is elárulta, milyen különböző, egyszerűbb mesterséges intelligenciákat használnak már most is. Ezekkel elsősorban ellenséges államok MI-támadásait védik ki.
Emellett a GCHQ igazgatója, Jeremy Fleming hétfőn egy konferencián azt mondta, az Egyesült Királyságban is megnőtt a zsarolóvírusos támadások száma. 2021-ben egyenesen megduplázódtak az ilyen esetek, amelyek más országban egész gyárakat bénítottak meg.
Gus Hosein, a Privacy International nevű szervezet ügyvezető igazgatója ugyanakkor a Financial Timesban arra hívta fel a figyelmet, hogy a brit parlamentnek, a szabályozó szerveknek és a közvéleménynek is sokkal többet kellene tudnia a titkosszolgálatok Amazonnal kötött szerződéséről.
„Aggasztó ez az állami és magáncég között titokban megkötött megállapodás. Ha ez a szerződés megvalósul, az Amazon a világ más titkosszolgálatainak is felhőszolgáltatója lehet. A cégnek fel kell tennie magának a kérdést, hogy milyen országok szolgálataival akar együttműködni” – jelentette ki a szakértő.
Hogyan szállj szembe a zsarolóvírusokkal úgy, hogy be se férkőzzenek a rendszereidbe?
Borítókép: James Bond 007 / Facebook