Amerikát még nem előzték be, de Svédország is jó hotspot-nak bizonyul a mesterségesintelligencia-cégek számára egy új rangsor szerint.
Mi történt? A Stanford Egyetem rangsorolta azokat az országokat, amelyek „mesterségesintelligencia-paradicsomok”. Vagyis kedvező a klíma a startupok számára, de a magánbefektetők is könnyedén megtalálják számításaikat, illetve a kutatás-fejlesztési is előtérben van. Az országok ranglistáján a TOP3-ban ott van Svédország. Első az Egyesült Államok, második Szingapúr. Svájc negyedik, Németország hatodik helyen végzett – írja az Euronews.
Miért járnak jól ezzel a svédek és Európa? A startup bevétel növekedéséből első körben az adott társaságnak otthont adó ország részesül.
A McKinsey & Company globális vezetési tanácsadó cég szerint a generatív mesterséges intelligencia 575,1 milliárd dollárral növelheti az európai gazdaságot, ami a német GDP egytizede. A mesterséges intelligencia jó kihasználása esetén akár évi 3 százalékot is hozzáadhat Európa termeléséhez.
Lenyűgöző növekedés. Az induló mesterségesintelligencia-startupok kiemelkedő 1127 százalékos bevételnövekedést értek el. Az AI piaca globálisan 30-40 százalékkal növekedhet évente. Tavaly világszerte több mint 40 százalékkal nőtt az új AI-cégek száma.
A generatív mesterséges intelligencia technológia piacát globálisan több mint 130 milliárd euróra becsülték 2023-ban, és ez a következő években minden kétséget kizáróan gyorsulni fog.
A legtöbb erre fordított magánbefektetés 62,5 milliárd euró volt 2023-ban, és az Egyesült Államokban történt, ezt követi Kína (7,3 milliárd euró). Az EU és az Egyesült Királyság együtt 9 milliárd euró értékű beruházást eszközölt – derül ki a Stanford Egyetem legfrissebb mesterségesintelligencia-jelentéséből.