Az afgán jegybank elnöke, Adzsmal Ahmadi elég aktív a Twitteren: ugyan már elmenekült az országból, de folyamatosan közvetíti gondolatait, és a menekülés körülményeiről is sokat ír.
Adzsmal Ahmadi, Afganisztán jegybankjának elnökét szombat este értesítették, hogy a kormány jelentős része elmenekült az országból. Állítólag nagyon meglepte, milyen gyorsan feladja a kormány az országot. Egy kereskedelmi járatra szerzett jegyet, de végül egy amerikai katonai repülőgéppel távozott.
A reptéren több kormányzati szereplővel is összefutott, akik szintén menekülőre fogták. Videókat, képeket osztott meg a közösségi felületein a reptéren kialakult helyzetről.
Ennél is érdekesebb, hogy közvetít az afgán gazdasági kilátásokról és a jegybanki tartalék helyzetéről.
Ez utóbbi nagyon fontos, a jegybanknak közel 10 milliárd dollár értékű eszköze van, komolyan növelné a Talibán hatalmát, ha rátennék a kezüket.
Nincs ilyen forgatókönyv
De nem fogják: több fejlődő gazdasághoz hasonlóan az afgán tartalékok is külföldön vannak, szinte mind a New York-i Fednél és a Nemzetközi Fizetések Bankjánál (BIS). Ahmadi szerint a Talibán legfeljebb a tartalékok 0,1-0,2 százalékára tudja rátenni a kezét.
„Az nem sok” – írta.
Ebben a tweetjében osztott meg egy Bloomberg cikket is, amely szerint az amerikai kormányzat, mivel a Talibán fent van a nemzetközi szankciós listán, 9,5 milliárd dollárnyi jegybanki eszközt zárolt. Az amerikai illetékesek közöltél: bármilyen afgán eszköz is legyen amerikai földön, ahhoz a tálibok nem fognak hozzáférni. Ahmadi hozzátette: nem tud olyan forgatókönyvet elképzelni, amelynek a végén a tálibok birtokolnák a tartalékokat, köztük az 1,3 milliárd dollárnyi aranyat.
Ahmadi ennek megfelelően leírja a szerinte várható forgatókönyvet. Mivel az Egyesült Államok befagyasztotta a tartalékokat, a Talibán nem jut külföldi devizához.
A tálibok kénytelenek lesznek tőkekorlátozásokat bevezetni, ami leértékeli a helyi devizát, az afgánit.
Emiatt elszabadul az infláció, ami mindenképp a legszegényebb réteget, azaz az afgán társadalom nagy részét fogja hátrányosan érinteni.
Leálltak a dollárszállítmányok
Mivel az afgán folyó fizetési mérleg hiánya óriási, az országnak szüksége van a finanszírozásra: néhány hetente érkeztek a hajók és dollárt hoztak az országba. Ezek azonban a hétvégén már leálltak, a Biden-kormányzat is hangsúlyozta: nyilván nem küldenek több szállítmányt, ami dollárhoz juttatja a Talibánt.
Ha a helyi deviza súlyosan leértékelődik, még valószínűbbé válhat, hogy a Talibánnak muszáj lesz külső segítséghez fordulnia. Ez pedig leginkább az orosz és kínai pozícióknak kedvez az országban.
Borítókép: Adzsmal Ahmadi, az afgán jegybank elnökének Twitter-fiókja