A magyarországi vállalatvezetők ambiciózus növekedési tervekkel készülnek a közeljövőre, ennek azonban számos akadályát is látják: a munkavállalók hiánya, demográfiai jellemzőik változása, illetve az alkalmazásukra kirótt vállalati terhek növekedése komoly kihívás elé állítják a vezérigazgatókat.
A PwC Magyarország munkatársai hetedik alkalommal kérdezték meg és összegezték a hazai vállalatvezetők véleményét, partnerségben a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével (MGYOSZ). A magyar kutatással párhuzamosan a PwC világszerte közel 1300 vállalatvezetővel készített interjút.
Az első számú vezetők 89 százaléka bízik abban Magyarországon, hogy növelni tudja saját cége bevételeit. A legfontosabb külpiac továbbra is Németország, a legnagyobb terepvesztést pedig Oroszország szenvedte el a magyar döntéshozók körében.
A „dobogón” viszont helyet cserélt Románia és az Egyesült Államok, így Románia előrelépett a második helyre.
A felmérés – talán nem meglepő – következtetése, hogy a munkavállalók hiánya, a demográfiai jellemzőik változása, illetve az alkalmazásukra kirótt vállalati terhek növekedése jelentik a legnagyobb kihívást az első számú döntéshozóknak.
A vezetők 95 százaléka aggódik a munkaerőhiány miatt, de közel ennyien invesztálnak is a meglévő munkatársak fejlesztésébe.
Emellett a munkaerő-felvétel akadályaival is tisztában vannak: 59 százalékuk tartja nehéznek a digitális készségekkel rendelkező munkavállalók toborzását és ennél is lényegesen nagyobb hányaduk (84 százalék) panaszkodik ugyanerre a problémára a szakképzett munkavállalók megtalálása terén. A megkérdezettek közel 60 százaléka mondta azt, hogy egyre növekvő nyomást tapasztal arra vonatkozóan, hogy minél rövidebb idő alatt kell elérni a kitűzött üzleti célokat. A vezetők 37 százaléka érzi úgy, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik rá a vállalat által elkövetett esetleges szabályszegések miatt.
A készítők értékelése szerint a tavalyi év elején inkább a kockázatok látszódtak, de így utólag úgy tűnik, hogy 2017 a stabilizálódásról szólt a világgazdaságban, a globális problémák súlya jelentősen visszaesett. Az Egyesült Államok és Kína tovább erősödött, az orosz és a brazil gazdaság lassan magára talált, a Brexit nyomán az eurózóna jövőjét érintő aggodalmak is csitulni látszanak.
Nyitókép: Cam Adams / Unsplash