Eljárt az idő a hagyományos, nagy banki rendszerek felett, és a megújuláshoz új gondolkodásmódot kell meghonosítani – ennek jegyében zajlik hazánkban egy digitális bank felépítése a Magyar Bankholding Zrt.-nél, amely izgalmas kihívásokat és unikális lehetőségeket kínál a fejlesztésén dolgozó szakembereknek.
Az MKB Bank, a Budapest Bank és a Takarék Csoport hármas fúziójával párhuzamosan futó munkára nem volt még példa a magyar piacon. „A hagyományos bankoknak 10-20 éves, monolitikus rendszerei vannak, holott ma egy bank szívének vékonynak kell lennie, és inkább körülötte érdemes felépíteni egy intelligens ökoszisztémát” – magyarázza Gaál Norbert, Head of Design, vagyis digitális terméktervezési igazgató. A Magyar Bankholding Zrt. digitális transzformációért felelős csapatánál tisztában vannak azzal, hogy a változás megköveteli a startupokra és technológiai szervezetekre jellemző ügyfélközpontú gondolkodást és szabadságot, jóval többről van szó tehát digitális termékfejlesztésnél: egyszerre építenek bankot, technológiai alapot, szervezetet és új üzletet.
„Egy ekkora kaliberű feladat kivitelezéséhez szükség van a bank hátterére, ugyanakkor minden újdonság helyét egy meglévő szervezetben kell megtalálni a már létező elemekkel együttműködve. Kicsit olyan ez, mint a formabedobó játék: próbáljuk nem a téglalapot betenni a körbe” – fogalmaz Oroszi Róbert tech leader. Emiatt bárki csatlakozik a csapathoz, garantált a kihívás. Magas a belépési korlát, hiszen meg kell felelni például a szabályozóknak, ami kiemelkedően kreatív gondolkodást igényel – arról nem is beszélve, hogy „bankot nem építhet az ember minden héten”.
Mohafal helyett
A bankokkal asszociált hierarchikus viszonyok helyett a közös munka alapját a kölcsönös tanulásra és a nyitottságra helyezték. „Nálunk egy szobában gondolkodik együtt a fejlesztő, a jogász és az IT biztonsági szakember, és valós problémákat igyekszünk megoldani transzparensen. Hiába van babzsákfotel és mohafal, ha egy merev rendszerben ülsz, ahol öt jogász találja ki, hogyan működjetek” – vázolja hitvallásukat Gaál Norbert.
A digitális bank létrehozásában kulcsszerepet játszik az a kultúra, amit a két operatív vezető magával hozott. Oroszi Róbert az egészségügytől a content marketingen át a biztosításig számos területen megfordult, és az elsők között jelent meg a budapesti startup-világban, társszervezője lett a Budapest Node.js Meetupnak, egyben az alkalmazásplatform egyik hazai úttörőjének számít. Gaál Norbert a nagyvállalati adatelemzést cserélte le UX designra, még juniorként létrehozta Magyarország egyik legnagyobb UX design közösségét, majd később három éven át erősítette az MKB Fintechlab csapatát. A két szakember korábban közös startupot is épített, és éveken át dolgoztak együtt digitális termékeken – ezt a tapasztalatot és gondolkodásmódot kamatoztatják jelenleg.
A folyamatban a technológia nem cél, hanem folyamatosan változó eszköz. „Olyan rendszereket építünk, amelyek gyorsan alkalmazkodnak az igényekhez és mindig elérhetőek, nem csak hétköznap nyolctól ötig. Az út állandó, de a rajta haladó járművek fejlődnek” – hoz egy hasonlatot Oroszi Róbert.
Életközeli bankolás
Stratégiájuk az egyesülő bankok tapasztalatát, tudását és adatait veszi alapul, hogy valós pénzügyi szükségletekre tudjanak hatékony válaszokat kínálni, tömegtermékek tucatjai helyett értéknövelt szolgáltatások képében. „A bankolás ma nem termékekről, hanem olyan élethelyzetekről szól, mint például egy házvásárlás. Az ezekkel járó igényeket kell megismerni és komplex, a bank falain átívelő szolgáltatáscsomagot kínálni, ahogy azt a neobankok is teszik, méghozzá sikeresen” – mutat rá Gaál Norbert (x)
Oroszi Róbert és Gaál Norbert a Magyar Bankholding új műhelye, a Foundation keretében jelenleg egy új, magas szintű felhasználói élményt nyújtó bankolási világ fejlesztésében vesznek részt. A szervezet azokat a magyar és nemzetközi technológiai szakembereket, fintech specialistákat, designereket és termékfejlesztési menedzsereket tömöríti és egyben keresi, akik szeretnének hozzájárulni Közép-Európa legmodernebb bankjának létrehozásában.