A forint árfolyama délelőtt két forintot esett a reggeli nyitóárhoz képest az euróval szemben. Ha még négy forintot esne, akkor megdőlne a tavaszi történelmi mélypont.
Októberben a vártnál magasabb, 6,5 százalék volt az infláció, ami kilencéves csúcsot jelentett a drágulásban. Előzetesen a szakemberek 6 százalék körüli értékre számítottak a szeptemberi 5,5 százalék után, de a legmagasabb prognózis is 6,3 százalék volt.
Emellett a magyar reálkamat legalább húsz éve nem volt a jelenleginél alacsonyabb. Jó eséllyel ez történelmi mélypontot is jelenthet, hiszen ugyan a kilencvenes években bőven volt kétszámjegyű inflációs ráta, viszont az alapkamat is ahhoz mérten magas volt –írja a Portfolio.hu.
A reálkamat fontos sérülékenységi tényező a forint szempontjából. A rekordalacsony érték egyben a magyar deviza kilátásai szempontjából is rossz hír.
Közben az első 7 százalék feletti inflációs előrejelzés is megérkezett novemberre. Ezt azt jelenti, hogy
a Monetáris Tanácsnak hatalmas kamatemelésre lenne szüksége, hogy megfékezze a negatív folyamatot.
Rosszul indult a forint reggele, de napközben még tovább gyengült
Reggel óta tovább gyengült a forint a fő valutákkal szemben. Már a reggeli nyitáskor is zuhant az árfolyam a szerdaihoz képest, de a reggeli 364 forinthoz képest
délben már 366 forintot kértek egy euróért.
A forint gyengülésének egyik oka, hogy az európai inflációs félelmek miatt jelentősen erősödött a dollár. A másik oka, hogy miután a többi régiós jegybank nemrég agresszív kamatemelésbe kezdett, a piaci szereplők elbizonytalanodtak abban, hogy a nyáron visszafogott kamatemelési ciklusba kezdő Magyar Nemzeti Bank lépésenként 15 bázispontos kamatemelési üteme elégséges-e az októberben évtizedes csúcsra ugrott magyarországi infláció megfékezésére – írja a 444.hu.
A forint árfolyama délelőtt két forintot esett a reggeli nyitóárhoz képest. Ha még négy forintot esne, akkor
megdőlne a tavaszi történelmi rekord, amikor egy euró 369,8 forintot ért.