A tervezett államháztartási deficit 92,3 százalékánál járunk, a Pénzügyminisztérium meg is mondta, a kormány szerint miért.
Mi történt? Március végéig az államháztartás központi alrendszere 2321,4 milliárd forintos hiánnyal zárt– derült ki a gyorsjelentésből kedden, amelyet a Pénzügyminisztérium tett közzé. Ez elképesztően magas deficit, meghaladja például a tavalyi első negyedévest, ami 2089,66 milliárd forint volt. Mint azonban a 444 felhívja a figyelmet: ezzel mindössze három hónap alatt összejött csaknem az egész évre tervezett eredeti hiánycél.
Mit jelent ez? A költségvetési törvény szerint idén 2514,79 milliárd forint lett volna az államháztartási deficit. Annak most a 92,3 százalékánál járunk. Igaz, azóta már eldőlt, hogy a hiánycélt jócskán meg kell emelni, most éppen nagyjából 4000 milliárdos deficitet jósolnak előre – negyedév alatt már annak is majdnem 60 százalékánál járunk. A PM jelentése szerint az államháztartási deficit úgy jött össze, hogy a központi költségvetés 2338,3 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 78,6 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 61,7 milliárd forintos hiányt értek el.
Mi lehet a háttérben? A minisztérium jelentése megjegyzi: tekintettel arra, hogy egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok kamatfizetési időpontja az első negyedévben esedékes, a lakosságnak kifizetett kamatkiadások jelentős növekedést mutattak márciusban is. A kamatkiadásokra fordított kifizetések összege március végéig 1241,3 milliárd forint volt. Ez 604 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszak teljesítésénél, vagyis annak csaknem a duplája.