Visszafogottabbá vált a lakossági hitelpiac a korábbi lendületes emelkedéshez képest. Az új lakáshitelek szerződéses összege éves szinten csökkent, míg a támogatottaké emelkedett. Mi a magyarázat?
Lassulás látható a lakáshitelpiacon. Májusban az új lakáshitelek szerződéses összege 61,9 milliárd forintot tett ki, ez 28 százalékos csökkenést jelent éves szinten – derül ki a money.hu szerkesztőségünknek küldött közleményéből.
A piaci feltételekkel elérhető lakáshiteleknél 8 százalékos visszaesés történt idén, a támogatottaknál viszont 75 százalékos volt a plusz. Bár a koronavírus-járvány miatti bizonytalanság következtében a lakáshitelpiacon a következő hónapokban visszaesés valószínűsíthető, ennek mértékét tompíthatják a támogatott hitelek. A járvány lefutása után a mostani alacsony kamatkörnyezet fennmaradása esetén a nemzetközi példák alapján lehet tér a fellendülésre.
A jelenlegi óvatosság oka, hogy Az ingatlant vásárlók, és ezáltal a hitelfelvételt tervezők egy része valószínűsíthetően későbbre, a bizonytalanság enyhülése utáni időszakra halasztotta a lépést.
A money.hu-hoz érkező megkeresésekből az derül ki, hogy sok érdeklődő nem feltétlenül felel meg a hitelkritériumoknak. Ez részben azzal magyarázható, hogy a bankok a járvány miatt szigorítottak a korábbi feltételeken. A járványhatás április után a májusi adatokban is szerepel, emellett valószínűsíthető, hogy a következő hónapokban éves összevetésben további csökkenés vár a piacra.
A hivatalos MNB-adatok szerint az év első öt hónapjában az új lakáshitel-szerződések összege 373,4 milliárd forintot tett ki. Ez lényegében stagnálást, egész pontosan 0,2 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
A piaci és támogatott lakáshitelek között éles különbség látható.
Előbbiek összege 306 milliárd forint volt az év első öt hónapjában, ami 8 százalékos visszaesésnek felel meg. A támogatott lakáshitelek 64,5 milliárd forintos összege ugyanakkor 75 százalékos emelkedést takar.
Az idei adatok értékelésekor két fontos tényezőt kell figyelembe venni. Egyrészt, hogy a támogatott lakáshiteleknél látható jelentős éves bővülésben a bázishatás fontos szerepet játszik. Mégpedig az, hogy tavaly júliustól a korábbinál szélesebb kör veheti igénybe ezeket, így az idén már jóval többen kérhettek támogatott lakáshiteleket. Másrészt az is látszik az idei adatokból, hogy a piaci feltételekkel igénybe vehető lakáshitelekhez hasonlóan a támogatott konstrukciók szerződéses összege már áprilisban is csökkent az előző hónapokhoz képest.