A külföldi tartozást, amit a kamatkülönbözet és az árfolyam változása is megdrágít, lehet, hogy becserélhetik majd a diákok.
Mi történt? Egy olyan jogszabálytervezetet bocsátott társadalmi egyeztetésre a Nemzetgazdasági Minisztérium, amellyel lehetőséget adnának az EU-ban, az Egyesült Királyságban, Svájcban és Norvégiában tanuló magyar hallgatóknak, hogy
a tanulmányaik alatt felvett hiteleiket itthon kiváltsák és kedvezményes magyar diákhitellé alakíthassák
– írta meg a Telex a Nemzetgazdasági Minisztérium MTI közleménye alapján.
Részletek. A tervezet értelmében a fiatalok önkéntes módon, saját döntésük alapján 2025. január 1-jétől élhetnek ezzel a lehetőséggel. A Diákhitel Központ ennek részeként köteles minden – ezt igénylő – külföldön diplomát szerző és azt követően Magyarországon munkát vállaló fiatal számára külföldi hiteltartozását maximum 10 millió forint erejéig előtörleszteni, amely által az előtörlesztett hitel kedvezményes magyar diákhitellé alakul át.
A külföldi képzés díjára felhasznált hitelt a kamattámogatott, vagyis az ügyfelek számára kamatmentes Diákhitel 2-vel, a szabad felhasználású hitelt a jelenleg 7,99 százalékos kamatú Diákhitel 1 termékkel lehet kiváltani.
Kiváltás esetén a diákhitelhez kapcsolódó kedvezményeket is igénybe vehetik a hazatérni vágyó fiatalok, így a gyermekvállaláshoz kapcsolódó tartozás elengedését, illetve törlesztés szüneteltetést és a munkáltatók által nyújtható és a Diákhitel 2 törlesztésére fordítható adó- és járulékmentes támogatást is.
A tervezet célja a külföldön diplomát szerző és diákhitellel rendelkező magyar állampolgárok magyarországi munkavállalásának ösztönzése, hogy a fiatalok a külföldön megszerzett tudást és tapasztalatot itthon, hazájuk javára hasznosítsák és Magyarországon alapítsanak családot – áll a közleményben.