A kriptovaluták értéke könnyen változik – ezt a január közepi visszaesés is megmutatta. Viszont a lelkes befektetők szerint a valuták értéke továbbra is szárnyalni fog, mivel a hagyományos fizetőeszközök lassanként elvesztik értéküket. A legtöbb kriptovaluta mégis kiszámíthatatlan befektetés.
Novemberben a kriptovilág új jelentést adott a játék szónak. A Wolf Game nevű virtuális világban a befektetők bárány- és farkasfigurákat vásárolnak NFT, vagyis nem helyettesíthető tokenek képében, hogy aztán a játékban szerzett $wool Ethereum-alapú fizetőeszközzel valós pénzt szerezhessenek, írja a The New York Times. Leegyszerűsítve a játékosok megvásárolt bárányaikat visszakölcsönözhetik a Wolf Game „istállójának,” amivel kamatra tehetnek szert, ha pedig ki akarják szabadítani őket onnan, 20 százalékos adót fizetnek a farkasok képeit birtokló felhasználóknak.
Amikor a Wolf Game készítői hacker-támadásoktól félve ideiglenesen leállították a játékot az összes résztvevő vagyonát tulajdonképpen befagyasztva, a felhasználók csak remélhették, visszatér még a pénzük.
Több játékos egyből menekülőre vette a tempót, amint újra online volt a Wolf Game. A többiek? Tovább játszanak.
Akik a játék reputációs krízisében csatlakoztak, nagyon jól jártak: pár hét alatt triplázhatták a vagyonukat. A kriptovaluták világában ez már nem is annyira meglepő. A piac, ahol arc nélküli, fura nevű felhasználók egyik pillanatban képeket posztolnak egy kutyáról, aki hátrabukfencet csinál a Holdon, a következő pillanatban hatalmas áron adják el valutájukat, amelynek egy nappal azelőtt alig volt értéke.
Hatalmas összegeket lehet kaszálni, de bárki könnyen elveszítheti a pénzét, legyen az milliárdos vagy kezdő befektető.
A régi módszerek itt nem alkalmazhatóak
A kifürkészhetetlen természetük ellenére a kriptovaluták utáni kereslet egyre csak növekszik. El Salvador nemrég elfogadta a Bitcoint, mint legális fizetőeszközt és mindenhonnan csak azt halljuk, hogy megéri kriptóba fektetni. De egy kezdő hogyan tájékozódhat ezen a folyton változó vidéken?
Röviden: sehogy. A legnagyobb probléma, hogy rengeteg kriptovaluta létezik, amelyek közül mindig fel-felkapnak egyet, de lehetetlen megmondani, hogy a hirtelen őrület megéri-e a befektetést. A hagyományos pénzügyi elemzések nem mondják meg, hogy mi lehet lufi. Az érzelmek, a hit már önmagában is érték lehet.
Már azt is nehéz megállapítani, mi számít kriptovalutának. A Bitcoin és az Ether széleskörűen elismert fizetőeszközök, egyrészt mivel ugyanúgy lehet velük termékeket és szolgáltatásokat vásárolni, mint bármely valós valutával, másrészt nagy felhasználóbázisuknak köszönhetően az értékük is magasan marad: múlt héten 690, valamint 290 milliárd dollár piaci kapitalizációjuk volt.
A másik, nagyjából 11 ezer kriptovaluta esetében ez nem mindig mondható el. Kevés olyan valuta van, ami lényeges mennyiségű felhasználót tud összekaparni – de sokszor nem is kell százezer befektető: a Bitcoint az Ethereummal összekötő RenBTC 1732 „pénztárca” között 25,5 milliárd dollárnyi tranzakciót bonyolított.
Az érték fogalmát azonban egyre rugalmasabban kezeli a kriptovilág: a Dogecoin vagy a Shiba Inu, amelyek először csak egy mémnek indultak, az utóbbi időben szintén hatalmasat ugrottak. A Shiba Inu 11,5 milliárd dollár piaci kapitalizációval rendelkezett január utolsó szerdáján.
Azonban ezek a valuták még mindig rettentően instabilak és megkérdőjelezhető befektetések. George Kaloudis, a Coindesk elemzője szerint a hasonló mémvaluták a feje tetejére állítják az érték szóról alkotott elképzeléseinket. „A Shiba Inu egyszerűen nem érhet 11 milliárdot” – mondta.
Borítókép: Icons8 team // Unsplash