Egyre többet kell fizetni mindenért, a forint is tovább gyengülhet, de legalább kaphatunk az unió pandémiás csomagjából – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. A mai sajtóreggelin a brókerek temették az OTP papírjait, cserébe ajánlottak négy értékes amerikai részvényt, amire érdemes lehet figyelni.
Tükörtojás serrano sonkával, puha vajas croissant és egy cappucino – ezek egy hagyományos, olaszos Equilor-sajtóreggeli hozzávalói. Az ország egyik legnagyobb brókercége általában egy belvárosi étteremben tartja az eseményt, ami a járványhelyzet miatt idén az online térbe és a kamerák elé költözött. Így a sajtómunkások, jobb híján a saját íróasztalukon reggeliztek a közös fogyasztás helyett.
Erre, no meg az előző sajtóreggeli óta a feje tetejére állt világra utalhatott Széchenyi Bálint, az Equilor vezérigazgatója:
„Vártuk, hogy az idei év különleges lesz, de azt nem, hogy ennyire.”
A világgazdaságtól a monetáris politikán és a részvénypiaci mozgásokon keresztül egészen a szóban forgó sajtóreggeliig a járvány diktálja a tempót, emiatt gyakorlatilag az egész esemény központi gondolata a bizonytalanság volt.
Meddig marad velünk a járvány, milyen súlyos lesz a második hullám, mikor lesz vakcina, milyen alakú lesz a kilábalás, milyen eszközök maradtak még a döntéshozók kezében, amivel élénkíteni lehet a gazdaságokat? Nyilván a legtöbb kérdésre, különösen az epidemiológiai jellegűekre a brókerek nem tudnak válaszolni, így sem maradtunk iránymutatás nélkül.
Európa-bajnok infláció és gyengülő forint
Magyarország különlegessége a járványhelyzetben, hogy a második negyedévtől
egyre gyorsul az infláció: konkrétan Európa-bajnokok lettünk nyáron a kategóriában.
Ez a gyengülő forinttal és a csökkenő jegybank alapkamattal azt jelenti, hogy a hazai deviza elvesztette a korábban fennálló kamatelőnyét a régiós fizetőeszközökkel szemben. Egy ideig biztosan velünk marad a pandémiás állapot: az alapkamat 2021-22-ig változatlan lehet (0,60%), az elengedett államháztartási hiány pedig 2022-23-ban térhet csak vissza a korábbi alacsony szintekhez.
Ami a fogyasztóknak fájhat: ha folytatódik a forintgyengülés és a jegybank továbbra is azt kommunikálja, hogy lazábban áll az inflációs cél átlépéséhez,
könnyen lehet, hogy még jobban elszalad az infláció.
Márpedig az elemzők szerint, ha szűkebb csatornában is, de folytatódik a forintgyengülés. Ennek ellenére az Equilor alapforgatókönyve jelenleg csak az alig 3 százalék fölötti drágulást valószínűsíti. Ahhoz viszont hozzá kell szokni, hogy akár tartósan is velünk maradhat a negatív reálkamat, egyre kevésbé vonzó forintban tartani a befektetéseket.
A jó hír viszont, hogy az Európai Bizottság pandémiás programja nemsokára
Magyarországra is elhozhatja a pénzesőt.
Van kockázat abban, hogy az Európai Bizottság erőlteti a jogállami kritériumrendszer bevezetését, ami hazánkat rosszul érintheti, de valószínűbb, hogy a szervezet a helyzetre tekintettel inkább elengedi a szigort. Az viszont nagy kérdőjel, hogy mi lehet a hazai jegybank mozgástere a gyenge forint és a rekordalacsony alapkamat mellett. Lehetséges ugyan újabb kamatvágás a jegybank részéről, de valószínűbb, hogy a kamatszinteken kívüli eszközökkel operál a szervezet (erre volt már példa idén is). A hitelmoratúrium meghosszabbítása egyértelműen pénzpumpa a gazdaságnak, viszont a bankszektort megviselheti.
Részben ez áll annak hátterében is, hogy az OTP papírjaira nem érdemes nagyban fogadni – mondják az elemzők. A moratórium mellett zsugorodnak a profitmarzsok, jelentős kockázati költségek léptek fel, a bank inkább céltartalékol, osztalékot lehet, hogy jövőre sem fizet. A hazai vezető részvényekből a brókerek egyértelműen a
Richter tartják a legvonzóbbnak annak ellenére, hogy a gyógyszercég menedzsmentje stagnálást vár az idei évre a korábbi növekedés helyett.
A brókerek emelett négy különleges, amerikai papírt gyűjtöttek össze, amire érdemes lehet tenni az idén.
- A Stag Industrial értékalapon vásárolt ipari ingatlanokat üzemeltet, az Equilor szerint pedig az e-kereskedelmi felfutás egyik nagy nyertese lehet az idén. A vállalat stabil, 4,5 százalékos osztalékhozamot fizet, ráadásul mindezt havonta teszi.
- A nemzetközi biztosítót, az Unumot stabil pénzügyi helyzete és 6 százalék fölötti osztalékhozama vonzóvá teszi, ráadásul a papírok még mindig alulárazottak a vállalat jövedelmezőségéhez képest.
- A Simon Property Group az egyik legnagyobb amerikai plázaüzemeltető, amely szektort mellőzték a járvány alatt, a cég papírjait majdnem harmadáron lehet megvenni, mint az év elején. Ennek ellenére stabil készpénztermelő képessége van, erős mérlege, 7,2 százalékos osztalékhozama és jelentés árfolyamnövekedési potenciálja.
- A Snowflake elég friss tőzsdei cég, alig egy hete van a New York-i börzén, mégis robosztus növekedési potenciállal bír, brutális készpénzállománya van gyakorlatilag hitelek nélkül. Annyira vonzó a cég, hogy még a rigolyásan tech-ellenes Warren Buffet cége, a Berkshire Hathaway is bevásárolta magát.
Súlyosbítja az évet az amerikai elnökválsztás is
A járvány kezdete óta egyértelműen cudarabb állapotban van a világgazdaság is. A járvány előtti társadalmi és geopolitikai konfliktusok nem szűntek meg, az állami gazdaságok brutális mélyrepülés után vannak épp, az idei évet pedig tovább súlyosbítja egy amerikai elnökválasztás és a közelgő Brexit. E két tényezőből az elnökválasztás egyszerűbb.
Joe Biden belengette a Donald Trump által csökkentett társasági adó megemelését, amitől a piacok okkal tartanak. Ezzel szemben Trump legfontosabb mércéje a gazdasági fejlődésre a S&P 500 tőzsdeindex pillanatnyi állapota. A piacok és befektetők érthetőbben jobban örülnének a mostani klikk választási győzelmének még akkor is, ha – ahogy Török Lajos, az Equilor vezető elemzője fogalmazott:
„Biden gazdasági progamjából kevés dolog derül ki, Trumpéból még annál is kevesebb.”
A Brexit viszont elképesztő kockázat, főleg mióta Boris Johnson brit kormányfő bejelentette, hogy akár az eddigi megállapodásokat is felrúghatják. Továbbra is óriási kérdőjel, mi legyen az északír határ helyzetével, valamint az is, Johnson blöffölt-e, amikor belengette a megállapodás nélküli kilépés lehetőségét.
Borítókép: Patrick Weissenberger // Unsplash