Úgy látszik, van egy kiskapu a szabályozásban, ami az egész Európában elterjedt és népszerű erkélyre telepíthető napelem rendszerek kiépítését teszik lehetővé. Ez még nem jelenti azt, hogy teljesen elhárult minden akadály.
Mi történt? A G7 információi szerint még január elején az ELMŰ Hálózati Kft. jóváhagyott egy budapesti hetedik emeleti társasházi lakás erkélyére tervezett napelem beszerelést.
Technikai feltételek. Lényegében az áramszolgáltató nem a napelem panelek kihelyezését hagyta jóvá, hanem az elektromos hálózatba kapcsolt inverter rendszer telepítését, ami a panelek által termelt áramot alakítja át váltóárammá. Magát a szolgáltatót nem érdekli, hogy hol és hány darab napelem kerül kihelyezésre, ő az inverter wattban mért kapacitását szabályozza és engedélyezi. Azt a konstrukciót, ami nem haladja meg a 800 wattot, pedig elég csak bejelenteni.
↘ A világ legfontosabb és legérdekesebb hírei egy helyen minden nap: Forbes Espresso. | Iratkozz fel hírlevelünkre.|
Ez még nem az. Az Európai Unióban egyedül hazánkban nem engedélyezett a klasszikus értelemben vett erkélynapelem, ami lényegében klasszikus fali csatlakozón keresztül táplál vissza áramot a lakás vezetékeibe. A hazai áramszolgáltatóknak ezzel van baja. Így itthon továbbra sem lehet ezt a „dobozos” rendszert alkalmazni társasházi lakások esetén, kötelező invertert kötni a rendszerbe, így lényegében a családi házaknál már megszokott nagyobb teljesítményű napelem rendszerek kisebb és technikailag leegyszerűsített változatát lehet lakásokban is telepíteni, ami így drágább és villanyszerelési munkálatokat is igényel.