Mintegy 7500 ingatlant próbáltak meg kényszerértékesíteni, ebből négyezer eljárás zárult érvényes vételárajánlattal tavaly – még a kilakoltatási moratórium kezdete előtt.
Összesen 7459 ingatlant bocsátottak árverésre idén április 30. és november 15. között a kilakoltatási moratórium kezdetéig, ezek közül 3318 volt lakóingatlan – tudta meg az rtl.hu.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kartól (MBVK) származó adatok szerint a kényszerértékesítések közül
4037 eljárás zárult érvényes vételárajánlattal, azaz ennyi esetben lehetett sikeres az árverés.
Pontosan nem tudni, hogy ebből hány volt lakóingatlan, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy jelentős részüket lakásként használták. Az MBVK árverési felületén például decemberben is nagyjából 2200 ingatlanra lehetett licitálni, ebből pedig több mint 1800 számít lakóingatlannak, lakóépületnek vagy öröklakásnak.
A legmagasabb vételárajánlatok összeértéke majdnem elérte a 32 milliárd forintot, azaz átlagosan csaknem 8 millió forintért értékesíthették az ingatlanokat
– írj a portál.
Az adatok egyébként csökkenő trendet mutatnak a korábbiakhoz képest: az árverési moratórium tavaly júniusi feloldása után például 5 hónap alatt értékesítettek 64 milliárd forint értékű ingatlant, akkor összesen csaknem 6400 esetben ékezett érvényes vételárajánlat.
Éppen a napokban írtunk arról, hogy 2023 végére, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint rekorder, 10 ezer milliárd fölötti bruttó hitelállományt halmozott fel a magyar lakosság. Az egyre több hitelt viszont egyre nehezebb fizetni.