A Mol Nyrt. 302,62 forint osztalékot fizet részvényenként – közölte a társaság hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Egy nagy szám
A vállalat az április 28-án megtartott éves rendes közgyűlésén a 2021-es üzleti évet tekintve 241,933 milliárd forint osztalék kifizetéséről határozott.
Mikor fizet a Mol?
Május 5-én tették közzé az osztalékfizetés részleteit, amelynek értelmében az osztalékfizetés kezdő napja július 28. A Mol májusi közleményében arra is kitért, hogy a társaság az osztalékfizetést megelőzően tulajdonosi megfeleltetést rendel el, amelynek fordulónapja július 21. Ennek megfelelően a 2021. évi osztalékra jogosító Mol-részvényeket utoljára 2022. július 19-én lehet vásárolni a Budapesti, valamint a Varsói Értéktőzsdén.
A Mol is kap pénzt
A részvénytársaságnak a saját részvényre eső osztalékot az osztalékra jogosult részvényeseket megillető részesedésként kell – részvényei névértékének arányában – számításba venni. Ez alapján az egy részvényre eső osztalék annak függvényében változik, hogy az osztalékfizetés fordulónapján a társaság tulajdonában hány darab Mol-törzsrészvény van.
A Mol tulajdonában hétfőn 19 millió 966 ezer 61 darab A sorozatú és 578 darab C sorozatú Mol-részvény van, ami a fordulónapig várhatóan nem változik.
Pénzhez jut a Corvinus és az MCC is
A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt egy évben a részvények legmagasabb árfolyama 3170, a legalacsonyabb 2268 forint volt. A társaság nagytulajdonosai között van több közalapítvány is, így például a Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány, vagy a kormányzat számára is fontos agytröszt és tudományos, tehetséggondozó szervezet, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) mögötti Mathias Corvinus Collegium Alapítvány is. Az osztalékfizetéssel ezek a szervezetek is működési forráshoz jutnak, mivel a kormány az addig állami tulajdonban lévő Mol-pakettjének nagy részét ezek számára ajándékozta el.
A Molt is érintik a különadók, mivel az orosz-ukrán háború miatt olcsón jut orosz olajhoz, amit feldolgozva magasabb piaci áron tud tovább adni, az ebből származó extraprofitját a kormány megsarcolta. A kormány intézkedései másik oldalról is érintik a társaságot: az üzemanyagokra bevezetett hatósági árak miatt már a társaság elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt is aggódik.
(MTI, Forbes)