Egyre élesebb az ellentét az európai tagállamok politikai vezetői és az Európai Központi Bank (EKB) között. A legfőbb kérdés, hogy ki szabályozza majd az állampolgárok “tárcáit”. Egyelőre egyik fél sem enged.
Mi történt? Az a tét, hogy ki dönthet arról, mekkora összeget tarthatnak a digitális “tárcákban” az állampolgárok. Az EKB úgy véli, kizárólagos döntési jogot kéne kapnia, azért, hogy a tagállami politikai beavatkozások nehogy veszélybe sodorják Európa bankrendszerét. Ezzel szemben a tagállamok épp a jegybanki dominancia miatt követelnek nagyobb kontrollt. Az egyes országok hangsúlyozzák az Európai Tanács és az Európai Parlament szerepét a valuta szabályozásában.
Mitől tartanak a tagállamok? A politikai vezetők és egyes diplomaták attól tartanak, hogy ha az EKB túlzott hatáskört kap a digitális euró felett, az veszélyeztetheti a bankok stabilitását, ha a polgárok válság idején nagy mennyiségű digitális pénzt vonnának ki.
Mit mondanak az EKB támogatók? Ez a szintű ellenőrzés elengedhetetlen ahhoz, hogy a politikai nyomás ne befolyásolja a bankok stabilitását.
Létezik kompromisszum. Egy lehetséges kompromisszum az lehetne, ha a törvényhozók meghatároznák a limit paramétereit, de az EKB-é maradna a végső döntés.
Röviden a digitális valuta projektről. Az Európai Központi Bank (EKB) digitális euró projektjének a készpénz vagy valódi valuta használatának csökkentése a távlati célja. Miközben az amerikai kézben lévő fizetési rendszereknek is riválist állítanak.