A diákhiteleknél nem kamatcsökkentés, hanem kamatemelés lesz júliustól. A kormány rendelete szerint a szabad felhasználású formájára a jelenlegi 4,99 százalék helyett már 7,99 százalék kamatot kell fizetni az év végéig – szúrta ki a Bank360.hu.
A lakossági jelzálogkölcsönökre és a kkv-s hitelekre vonatkozó kamatstopot követően tavaly decemberben a kormány a diákhitelre is kamatsapkát húzott. A szabad felhasználású, Diákhitel 1 konstrukciót kamatát rögzítette 2023. június 30-ig az akkor érvényes, 4,99 százalékos szinten. A kormány úgy számolt, hogy az intézkedés nélkül januártól 10 százalék körüli kamatot kellett volna fizetnie a diákoknak. (A Diákhitel 2, amely a képzések költségeinek a fedezésére vehető fel, továbbra is kamatmentes maradt.)
A kormány a csütörtök este közzétett rendeletében ezt a 4,99 százalékos kamatot emelte meg júliustól jelentősen, 7,99 százalékra.
Ez az érték 2023. december 31-ig lesz érvényes.
Magasabbra kellett volna emelni a diákhitel kamatát
A szabad felhasználású diákhitel kamata 2022. július 1-től emelkedett 1,99 százalékról 4,99 százalékra. Ezt fixálta be decemberben fél évre a kormány, amely azonban most már nem volt ilyen bőkezű. A Diákhitel Központ közlése szerint viszont a szabályok szerint egyébként 14 százalékra kellet volna emelni a kamatot az aktuális referenciamutatók alapján.
A diákhitel
A Diákhitel folyósítása és a visszafizetés menete eltér a többi lakossági hiteltől, egy speciális kölcsöntípusról van szó. A Diákhitel 1-et a felsőoktatásban tanulók tudják igényelni, havonta 15-150 ezer forint közötti összegben, a folyósítás pedig történhet havonta vagy félévente egy összegben is. A törlesztést a hallgatói jogviszony megszűnése után kell elkezdeni. A futamidő sem fix, a törlesztőrészleteket minden esetben az aktuális jövedelem alapján határozzák meg. Van lehetőség előtörleszteni, akár havi szinten is, érdemes is.
Rendkívüli bejelentések a héten
A kormány a héten két rendkívüli tájékoztatót is összehívott, egyiken sem tettek róla említést, hogy a diákhitel kamata változik. Tegnap az egyik legfontosabb politikai programjukhoz is hozzányúltak, gyakorlatilag kivezetik a CSOK-ot, annak falusi verziója, bővebb kerettel megmarad. A babaváróhitelt a 30 éves korhatárhoz kötik, így a lehetséges igénylők kétharmada elesik a kedvezményes hiteltől.
Borítókép: A Diákhitel Központ ügyfélszolgálata 2019. szeptember 11-én. MTI/Kovács Tamás