8,5 milliárd eurónyi, bő 3100 milliárd forintnyi régi bankjegy kering valahol Európában. Minden német polgár 75 eurónyi márkát tartott meg, felejtett el vagy csak nem tudja, hol van.
Két évtizeddel azután, hogy az első euróbankjegyek megjelentek az uniós boltokban és háztartásokban, még mindig több milliárd eurónyi régi bankjegy kering valahol a kontinensen. Az Európai Központi Bank becslése szerint nagyjából 8,5 milliárd eurónyi, jelen (a történelmi forintmélypont közelében lévő) árfolyamon 3 146 milliárd forintnyi bankjegy lehet még valahol elszórva Európában – írja a Bloomberg.
Az, hogy pontosan miért nem váltották vissza a temérdek bankjegyet és érmét, nem tudni. A matrac alatt felejtették? Megtartották egy letűnt kor hagyatékát? Padláson, pincében rejtegetették a megtakarításokat, majd ott maradt? Annyit tudunk, hogy a döntő többség Németországban van: 6,3 milliárd eurónyi márkát felejtettek el beváltani az unió legerősebb gazdaságában: átlagosan minden német polgár nagyjából 75 eurónyit tarthatott meg a már történelmi pénzből.
De a franciák, a spanyolok, a portugálok és az olaszok is jelentős tartalékokkal rendelkeznek még a kereskedelmi forgalomban amúgy használhatatlan, régi valutákból. A régi pénzeket több országban azonban még vissza lehet váltani.
Az euró 2002. január 1-én jelent meg, három évvel azután, hogy bemutatták a közös valuta koncepcióját. Eredetileg 12 tagállamban váltotta le a régi fizetőeszközt. Az euróövezet azóta tovább bővült, most már 19 tagú, de az eurót több ország, Montenegró és Koszovó is egyoldalúan használja, sőt, a világon bő 200 millió ember használ olyan valutát, ami rögzítve van az euróhoz.
Borítókép: 50 német márka 1991-ből. Forrás: Wikimedia Commons