Iparággá duzzadt a könnyen fogyasztható lélektani könyveket, tanfolyamokat, workshopokat magában foglaló tanácsadó szakma. De vajon milyen célt szolgálnak az önsegítő könyvek?
Egyik kliensem lelkesen idézett egy általa olvasott példaszituációt: gondolkodjon el a karrierválságban tipródó vagy a kiégés szélén álló olvasó azon, hogy mivel foglalkozna, ha lenne a bankszámláján félmilliárd forint! Azaz, mi lenne az, amit tényleg csinálna, ha semmiféle anyagi jellegű kényszerítőerő nem lenne az életében.
Az ehhez hasonló példamese, képzetes helyzet első ránézésre vonzó: közérthető, látványos, egyszerű és a benne rejlő meseszerű elemek talán egy picit a vezetői víziókra is emlékeztetnek, mely képzelgések nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy nagy dolgok megtörténjenek (egy hatalmas épület létrehozása, egy háború megnyerése).
De ha ezek a példamesék jók, miért nem vonják maguk után automatikusan az olvasó életében a vágyott változást?
Először is azért, mert e példák mindig csak töredékek: a történet kontextusát már egyetlen önsegítő könyv vagy coach sem veszi nagyító alá: hogyan is került az a példabeli félmilliárd emberünk számlájára?
Örökölte? Akkor egy sor más dolgot is örökölt: kötelességtudatot, családi kapcsolatokat és ilyen-olyan elköteleződéseket. Lopta? Akkor hiába a vagyon, rettegve a tettenéréstől sosem lesz egy nyugodt éjszakája. Megdolgozott érte? Hányan és hányan indulnak neki azzal a munka világának, hogy életcéljuk a tengerparton koktélozni! Aki képes a munka, a szorgalom, az innováció nyomán olyan anyagi hátteret teremteni, mely révén élete hátralévő részében nyugodtan koktélozhat, az nem fogja magát jól érezni a tengerparti lötyögésben, hiszen élete alapja, identitásának elszakíthatatlan része a szorgalom, a teljesítmény, nem fog tudni egy helyben üldögélni.
A sokak által ismert és idézett történetek egyfajta pszichológiai gyorssegély-konfekciók, amelyek mindenkire jók és persze, igazán senkire sem.
„Milyen lenne az életed, ha naponta összesen két órát dolgozhatnál, mert az orvos ezt írta elő?” Nos, a való életben a nap maradék huszonkét óráját az olvasó valószínűleg az azon való szorongással töltené, hogy mi történik majd vele a betegsége nyomán.
Az önsegítő könyvek, tanfolyamok, videokurzusok létrejötte mögötti elsődleges szándék nem is annyira a kliens, az olvasó életének jobbítása, hanem a szerző, a tanácsadó önmegvalósítása, ebbéli öröme, a segítő tevékenység által megszerezhető pénz, hírnév, pozitív társadalmi megítélés.
Az elsődleges szándék ez, írjuk, ám mielőtt elfordulunk tőlük, észre kell vennünk, hogy mégiscsak hatással vannak az olvasóra. A könyv mint mű, a workshop mint tanítás a befogadó által válik teljessé.
A munkát neki kell elvégeznie, s ha elvégzi, a könyv, a tanfolyam, a workshop valódi változást idéz elő.
Az olvasottak értelmezése és adaptálása a saját, speciális élethelyzetre az alkotás másik fele (az első fele a könyv megírása). A munka azonban megúszhatatlan.
dr. Ligeti György
szervezetfejlesztő
Borítókép: Unsplash
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.