Nem könnyű a szabadság után újra dolgozni és ezer fokon égni a munkahelyen, de vendégszerzőnk szerint ez nem is várható el az első napokban. Adunk néhány gyakorlati tanácsot ahhoz, hogy könnyebb legyen visszaváltani hatékony munkatárs-üzemmódba.
Teljesen természetes, hogy sokan a nyaralás után levertnek érzik magukat, rosszkedvük van és csak nagy nehezen veszik rá magukat a munkára. A jelenségnek neve is van: nyaralás utáni jet lag. Az állapot eléréséhez nem is kell többhetes szabadságra mennünk, elég egy jól sikerült hosszú hétvége, hogy kellőképpen kizökkenjünk a megszokott kerékvágásból és ne akarjunk abba visszatérni. A ránk váró munkahelyi kihívások, a több tucat megválaszolatlan e-mail, az előttünk álló megbeszélések és a lemaradás érzése nem igazán nyújtanak csábító perspektívát.
A visszarázódás megkönnyítéséhez és a produktivitás megszerzéséhez adunk néhány hasznos tanácsot.
1. Adj magadnak időt az átszellemülésre
Fogadd el, hogy a szabadság utáni első munkanap (de az is lehet, hogy az első hét) a visszarendeződésről szól. Ebben az időszakban nagyon fontos a magunkkal szembeni megértés. Ahogy a nyaraló üzemmód eléréséhez is szükség van néhány napra, ugyanúgy a munka ritmusának felvételére is – ezt muszáj tudatosítanunk. Az első pár napban legyünk magunkkal szemben egy kicsivel könnyedebbek és megengedőbbek.
Tipp: A visszatérés előtt készüljünk fel lelkileg az első munkanapokra. Ha tehetjük, szervezzük úgy, hogy a nyaralásból való visszatérés és az első munkanap között legyen egy köztes nap, amikor tudatosan a visszarázódásra fókuszálunk.
2. Gondold át a céljaidat és tervezz előre
A szabadság után érdemes végiggondolni a magánéleti és a munkával kapcsolatos céljainkat, projektjeinket. Ha ezzel megvagyunk, könnyíthetünk a helyzetünkön, ha megfogalmazzuk, mik a prioritásaink. Ha ezzel is megvagyunk, a célok megfogalmazása mentén rendszerezhetjük a dolgainkat, amivel szinte fájdalommentessé tehetjük az átmeneti időszakot.
Tipp: Írd össze, mik azok a feladatok, amik rád várnak és amikkel foglalkoznod kell. Szedd össze azt is, mik azok a főbb célok, amiket szeretnél megvalósítani.
3. A rutin a barátod
Még az ágyból is nehéz kikelni a szabadság utáni első munkanapon? Érthető, de a reggeli rutin apró átalakításával könnyebbé tehetjük az első órákat. Nem kell nagy dolgokra gondolni: lehet egy pohár víz és egy kis könnyed testmozgás (például néhány nyújtó mozdulat), ami továbblendít minket, ahogy a napunk végiggondolása is segítségünkre lehet. Kalkuláljuk ki, mennyi időre van szükségünk a rutin elvégzéséhez, és keljünk fel annyival korábban.
Nem csak a reggeli, hanem az esti rutin is lényeges, és ne lepődjünk meg, ha a szabadság utáni első néhány napban megnő az igényünk a pihenésre; előfordulhat, hogy a megszokottnál jóval korábban fekszünk le. Ez is normális, és fontos, hogy figyeljünk a szervezetünk jelzéseire, hiszen még nem vettük fel a szokásos ritmust.
Tipp: Rögzítsd az alaprutinjaidat, hogy ne felejtsd el őket. Készíts listát a főbb reggeli teendőkről, amik segítenek abban, hogy fókuszáltabbá tegyenek napközben. A lefekvés időpontját is határozd meg magadnak, és írd is le.
+1. Néhány további praktikus tanács
- Ha teheted, az első napra kevesebb megbeszélést iktass be, hogy legyen időd a visszarázódásra.
- Érj be tíz, húsz, vagy akár harminc perccel előbb az irodába, hogy ezt a plusz időt a rendszerezésre és az e-mailek elolvasására szánhasd. Vagy egy jó kávéra és élménybeszámolóra a kollégákkal.
- E-mailek: az első napon ne az összes levél megválaszolása legyen a cél. Kérdezd meg a főnököd vagy a téged helyettesítő kollégát, hogy mik azok a feladatok, amik azonnali figyelmet kívánnak, és mik azok, amik még várhatnak.