A csapat szupersztárja: a teljesítménye jóval felülmúlja a többiekét, de közben feléget minden munkahelyi kapcsolatot és rontja a közhangulatot. Hogyan lehet vezetőként jól kezelni ezt a személyiségtípust? Hogyan ösztönözd őket arra, hogy ne csak az egyéni teljesítményük legyen kiemelkedő, hanem a másokkal való együttműködésük is hatékony legyen?
Kiemelkedően tehetséges, magabiztos és újító ötleteket behozó alkalmazottat a csapatban tudni csak addig csodálatos, amíg ez nem párosul pökhendi és a munkatársai teljesítményét rontó hozzáállással. Annak ellenére, hogy az ilyen kolléga jól terhelhető és jól is teljesít, ha nem kezdünk vele valamit, hosszú távon többet árthat, ha marad.
De mit tegyünk akkor, ha sem a tehetséges kollégát, sem a csapat hatékony együttműködését nem szeretnénk elveszíteni?
Linda Hill, a Harvard Business School professzora szerint az ilyen típusú munkatársakat bár tisztelhetik a többiek, inkább el fogják kerülni és nem bíznak bennük. A Harvard Business Review néhány olyan tanácsot gyűjtött össze, amely segíthet ebben a helyzetben a vezetőknek.
Adj határozott és egyértelmű visszajelzést!
A „hozzáértő bunkó” típusú kollégának érdemes minél egyértelműbben kijelölni a határokat, amelyeken belül mozoghatnak. Add a tudtukra, hogy a kiemelkedő teljesítménybe a viselkedésük is beletartozik! Ha munka közben végigtipornak a kollégáikon, a cég hatékonyságának ártanak.
Beszélj a fejlődésükről!
Fontos, hogy a visszajelzést a kollégád szempontjából fogalmazd meg.
Miért lesz neki jó, ha változtat a hozzáállásán? Többek között azért, mert a saját előrelépése és fejlődése útjában áll.
Hiába a tudása és a tapasztalata, ha nem tud másokkal együtt dolgozni, nem alkalmas a vezetői feladatra. Fontos megértetni velük, hogy a tehetségükkel, a tudásukkal és tapasztalatukkal sokkal magasabbra juthatnak, ha változtatnak azon, hogyan tudnak együttműködni.
Segíts neki megérteni mások nézőpontját!
Lehet, hogy neki eddig fel sem tűnt, hogy másokban szorongást kelt, a jelenlétében nem merik elmondani a véleményüket vagy megbántódnak. Segíts neki abban, hogy megértse mások nézőpontját és érzékenyebbé váljon mások reakcóira! Például kérd meg, hogy mondja el, szerinte mit gondolnak róla a kollégái és van-e olyan, ami közös bennük.
Légy együttérző!
Amellett, hogy elvárod, hogy a kollégád empatikus legyen a csapattagjaival, légy vele te is az. Tartsd szem előtt: attól, hogy nehezen tud együttműködni még a csapat fontos része. Valószínű, hogy azért tud ennyire kiemelkedően teljesíteni, mert fontos számára a munkája és a szakmai hitelessége. Ha megérti, hogy ennek nemcsak az egyéni teljesítmény, de a csapatmunka is fontos része, igyekezni fog, hogy javítson rajta.
Légy türelmes!
Ha látod, hogy igyekszik változtatni, ne várd el tőle, hogy az erőfeszítései azonnali eredményt hoznak. A valódi változások időbe telnek. Segíts neki felismerni, hogy a kollégái véleménye nem változik egyik napról a másikra, de hosszú távon mindenképp kifizetődővé válik, ha nemcsak a teljesítményükért, de a viselkedésükért is felelősséget vállalnak.
Forrás: Rawpixel // Unsplash