Klaviatúrán elfekvő macskák, videóhívás közben az ölünkbe felugró kutyák, dorombolás, madárcsicsergés, ugatás, zörgés, ami ellehetetleníti a telefonbeszélgetést. A háziállataink szemtanúi voltak minden szárnyalásunknak és mélypontunknak, akarva-akaratlanul megszokták a gazdák folyamatos jelenlétét. Lassan azonban eljön az elkerülhetetlen: az elválás ideje.
Az elmúlt éveknek köszönhetően még az is megismerte a home office kifejezést, aki korábban elképzelni sem tudta az életet munkába való, majd később onnan haza tartó zötykölődés nélkül. Sokan az egyedüllétért könyörögtek, mások pont emiatt szenvedtek. A karanténsorozatok első évada alatt a magány enyhítésének céljából jelentősen megnőtt a háziállatot tartók száma: rengetegen választottak hű társuknak kutyát, macskát, rágcsálót vagy halat, akik közül nem mindenki viselte könnyen a napközbeni elválást.
A The New York Times cikke szerint több mint 23 millió amerikai háztartás bővült négylábú családtaggal a koronavírus-járvány bő két éve alatt – a hazai adatok alapján pedig 2021 nyarán minden második magyarországi háztartásban volt legalább egy kutya –, többségük azonban sosem volt tapasztalta meg, milyen is az igazi egyedüllét.
Az állatok gyakran egy személyben jelentették gazdájuk számára a társaságot, a szórakozást és a lelki támaszt is. Sok esetben olyan különleges kapocs és egymástól való függési viszony alakult ki gazda és állata között, ez pedig ahhoz a stádiumához érkezett, ami nagyban hasonlítható az anyák és kisgyerekük között tapasztalt leválási folyamathoz.
Elváltunk egymástól, mint ágtól a levél
A szeparációs szorongás nem csupán emberek között létező jelenség, a háziállatokat ugyanúgy érintheti. Egy megkérdezett New York-i kutyaiskola tulajdonos úgy magyarázta, hogy hiába szoktak hozzá a nagyvárosokban élő házi kedvencek a koránt sem ideális állapotokhoz – mint például a szűk, zárt terek –, azzal, hogy a munkavállalók tömegesen térnek vissza az irodai munkájukhoz, hirtelen négylábúak ezreinek kellett ugyanazzal a problémával szembenéznie.
A tréner szerint azok a kutyák, akiket napközben a járvány előtt is magukra hagytak a gazdáik, viszonylag gyorsan visszaszoktak a korábbi állapotokhoz, ezzel szemben a karanténkutyusokat – a járvány alatt született vagy örökbe fogadott kedvencek –, akiket épp a legsebezhetőbb időszakukban, a viharos kamaszkorban, derült égből villámcsapásként éri a szeparáció, jelentősen megviseli az elválás.
A pénz beszél, kutya ugat
A megkérdezett szakértők szerint az újonnan egyedül maradt állatok zavarodottnak, magányosnak érezhetik magukat, nem érthetik, hogy miért távozik mindenki a bejárati ajtón, ahelyett, hogy otthon töltenének időt. Felboríthatnak tárgyakat, nyugtalanul viselkedhetnek, de a szűnni nem akaró ugatás is az elkeseredett négylábú segélykiáltásának egy eszköze lehet.
De sok esetben nem is a háziállat az, aki nehezen viseli az elszakadást, a The New York Times által megkérdezett pszichológusok szerint az igazi szeparációs szorongást az emberek tapasztalják meg. A kisállatok egy része érzelmi támogatást is nyújt a gazdája számára, akinek a munkahelyen nyújtott teljesítményét is növelheti csupán az állat jelenléte. Habár sok cég már nyitott ajtókkal várja a munkavállalók négylábú társait, hazai viszonylatban nem túl elterjedt a jelenség, azonban a nemzetközi trendeknek megfelelően ez hamar változhat.
Íme pár szakértői tipp, ami nemcsak az irodai visszatérés, de a közelgő nyári szezon miatt is aktuális lehet, ahhoz, hogy a kisállatunknak kutya baja se legyen.
Mit (ne) csinálj?
- Mielőtt magára hagynád háziállatodat, ne adj neki vigasztalásképp játékot/rágókát/ jutalomfalatot! Ez a későbbiekben stresszkiváltó hatással járhat.
- A munkahelyre való visszatérés előtt tölts minél több időt külön a háziállatodtól, és a sétákat és az étkezéseket is úgy ütemezzétek, hogy azok a jövőbeli munkarendhez igazodjanak.
- A lelkiismeret-furdalással küzdő gazdáknak fontos tudatosítaniuk magukban, hogy a kisállat tökéletesen el lesz napközben nélkülük is.
- Ha minden kötél szakad és megteheted, vidd magaddal a házikedvencedet a munkahelyedre, neki is jót fog tenni a társaság.