A Cambridge Analytica botrány óta egyre több mindenkiben tudatosul, hogy a Google és a Facebook „ingyenes” szolgáltatásaiért valójában az adatainkkal fizetünk. A BBC összeszedett, három olyan más, biztonságosabb szolgáltatót, akik nem tárolják a keresési előzményeinket és e-mail titkosítást is ígérnek.
A washingtoni Rad Campaign digitális ügynökség és a Lincoln Park Strategies nevű elemző cég 2019-es elemzése szerint az Egyesült Államokban öt emberből három érzi azt, hogy nincsenek biztonságban a személyes jellegű információi a közösségimédia-felületeken.
A Google tárolja az összes keresési előzményt és abból egy részletes, személyre szabott katalógust állít össze minden felhasználója érdeklődési köreiről, reményeiről és félelmeiről. De ugyanígy, a világ legnagyobb közösségi hálója, a Facebook is igen sokat tud rólunk, az elmúlt év adatkezelési botrányai azt mutatják, hogy a megszerzett adatokat nem használják vagy tárolják mindig megfelelően.
Ebben a bizalmatlanságban sokan lehetőséget láttak és meg is csinálták belőle a saját – adataink szempontjából biztonságosabbnak mondott – szerencséjüket és üzletüket.
DuckDuckGo
A DuckDuckGo-t 2008-ban alapította Gabriel Weinberg, aki egy olyan új keresőmotort akart létrehozni, amely jobb keresési eredményeket produkál és nem spammel. A kereső, ami napi 50 millió keresést regisztrál, ugyanúgy működik, mint a Google, de olyan, egyszerű adatvédelmi politikát folytat, amely nem tárolja és nem osztja meg a személyes információinkat más oldalakkal.
A cég alkalmazásában és böngészőbővítésében alkalmazott technológia azzal is védi a felhasználókat, hogy csendesen blokkolja a háttérben lévő harmadik fél nyomkövetőit, automatikusan biztonságos kapcsolatokat használ a weboldalakkal, és megmutatja az egyes meglátogatott webhelyek adatvédelmi fokozatát.
A DuckDuckGo ingyenes, a hirdetéseivel keres pénzt, de a megjelenített reklámok nem a keresési előzményekre épülnek.
ProtonMail
A levelezőrendszer 20 millió felhasználóval lett a világ legnagyobb titkosított e-mail szolgáltatója.A ProtonMail fiókok közötti e-maileket automatikusan védi a végpontok közötti titkosítás, azaz az üzeneteket csak a feladó és a címzett láthatja.
“Az üzenetek titkosításra kerülnek még mielőtt elérnék a szervereinket, azaz még mi sem tudjuk őket elolvasni!” – mondta a ProtonMail alapítója, Andy Yen.
Ez azt is jelenti, hogy a felhasználók adatai biztonságosak még abban az esetben is, amikor a rendszer szerverei megsérülnek, hiszen ha nem tárolják a felhasználók adatait, akkor nincs is mit ellopni.
A ProtonMail szintén ingyenes, pénzt a frissítések és a kiegészítő tárhely fizetőssé tételével keres. A cég az e-mail szolgáltatás sikere után elindította a ProtonVPN-t is, amely biztonságos és privát böngészést ígér.
Brave
A Brave a fentiekhez hasonló, eddig havi 8,7 millió aktív felhasználói bázissal rendelkező biztonságos böngészési szolgáltatás, amely blokkolja a felhasználók nyomon követését és és gyorsítja a böngészést. Hirdetésekkel keres pénzt, de a felhasználóknak lehetősége van arra, hogy ezen pénz egy részét visszaadják a kedvenc webhelyeiknek.
Az alternatívák ellenére azonban a Facebook még mindig gyorsan növekszik. 2019 harmadik negyedévében 2,45 milliárd aktív havi felhasználója volt és a techóriás tulajdonában levő Whatsapp 2019-ben 760 millió új júzert regisztrált.
Fotó: Dawit / UNSPLASH