Sokszor előfordul, hogy a munkáltatók nem akarnak felvenni olyat, akiről úgy tűnik, túlképzett vagy a kisujjából is kirázná a rábízott feladatokat. Természetesen most nem az életkori diszkriminációról van szó, de gyakori, hogy egy adott cég nem vesz fel valaki olyat, akinek a karrierjében nem természetes lépés az adott munkakörre való jelentkezés.
Általában az alábbiak miatt nem:
- Félnek, hogy az új alkalmazott első alkalommal lecsap egy jobb álláslehetőségre.
- Attól is félnének, hogy hamar belefásulna az új munkába.
- Olyat szeretnének felvenni, akit ők maguk taníthatnak be.
- Megfélemlítő, ha valaki többet tud az adott területről, mint ők.
Természetes, hogy az ember fél attól, hogy soha nem talál munkát, vagy hogy elfogynak a tartalékai, de az ilyen gondolatok nem fogják megkönnyíteni a munkakeresés folyamatát, a görcsös akarás az állásinterjúkon is érezhető lesz. A legtöbb cég olyan alkalmazottat akar, aki majd’ meghal azért, hogy azt csinálhassa, amire felveszik, nem valaki olyat, aki csak azért kerülne be, mert már unja a munkakeresést. A megoldás tehát nem az, hogy elfogadjuk az első szembejövő lehetőséget, hanem hogy átgondoljuk, mit és miért akarunk csinálni, ha olyan pozíciókat célzunk, amik a lehető legtöbbet hozzák ki belőlünk.
A Forbes.com összeszedett 10 dolgot, ami arra utal, hogy túlságosan alábecsülöd magad a munkakeresés során, ezek közül válogattuk össze a legjobbakat:
- Ha az állásinterjú vagy a telefonos interjú során az önéletrajzodra nézve elismerően bólogatnak az addigi munkatapasztalatodat vizsgálva, majd rákérdeznek, hogy biztosan ezt a pozíciót akarod-e betölteni. Ha érződik, hogy szkeptikusak, ha nem tudják elképzelni az előttük ülő embert az adott pozíciót nemsokára betöltő új munkatársként, lehet, hogy nem jó irányban tapogatózol.
- Ha minden alkalommal, amikor elutasítanak, pár szóban áradoznak a széleskörű munkatapasztalatodról és a képességeidről, de úgy végződik a levél, hogy olyasvalakire vágynak, akinek a háttere közelebb áll az adott munkához.
- Ha az interjú során magyarázkodnod kell, miért teszel szívesen egy lépést visszafelé a karrieredben: azon fognak gondolkozni, hogy vajon miért nem találsz állást a saját szinteden.
- Ha az állásinterjú során minden kérdésre pontosan, precízen, átgondoltan és szakértői szemmel válaszolsz, vagy ha a telefonban gyakoriak a kínos csöndek, mert az interjúztató rájön, hogy talán többet tudsz az adott témáról, mint ő. Minimum megdöbbenve, de inkább megfélemlítve érzi magát, ez a képesség viszont nem valami olyasmi, amit a legtöbb cég az új alkalmazottjában keresne.
- Legalább egyszer hallottad már, ahogy az interjúztató azt mondja: „Hűha, ennyi tapasztalattal az én munkámat is csinálhatnád!” És igaza is van.
- Ha a toborzás során rákérdeznek, hogy nem akarsz-e magasabb szintű pozíciót megcélozni.
- Ha álmatlan éjszakákon a szituáción rágódsz, és valahol tudod, hogy nem a megfelelő irányba tapogatózol.