Saját, személyes fejlődésünk sokszor az első, amit feláldozunk az üzletünk sikerének oltárán, ha vállalkozásba kezdünk. Pedig ez a hőn áhított siker sokszor csak úgy érhető el, ha időt fordítunk az egyéni fejlődésünkre. Nem kell hosszan, egy perc pont elég.
Bárki, aki üzlettel foglalkozik, tudja, hogy van egy apró dolog, amivel minden nap foglalkoznunk kell: ez a személyes fejlődés. A vállalkozók kifejezetten éheznek rá, mert egy saját vállalkozás beindításakor olyan sok tanulnivaló és olyan kevés visszajelzés van, hogy az embernek muszáj saját kezébe venni a fejlődését. A személyes fejlődés útján jobb vezetővé is válunk és a változásokhoz alkalmazkodni is megtanulunk, ami minden biznisz alapvetése.
A személyes fejlődésünknél nem kell hosszadalmas és bonyolult önsegítő procedúrákra gondolni. A gyors, intenzív erőfeszítések is előre visznek. Scott Mautz multis karrierjét hátra hagyva kezdett saját vállalkozásba, most az inc.com-on mutatott hat egyperces gyakorlatot, amelyek őt segítették a növekedés útján.
- Állj meg egy pillanatra, hogy megtaláld a jó és a kiváló közti különbséget.
Mielőtt belefognál egy fontos feladatba vagy projektbe, állj meg egyetlen percre, és kérdezd meg az ügyfelet, főnököt vagy magadat arról, hogy adott esetben miben látja a különbséget jó és kiváló munka között. Sokszor azért nem tudjuk a maximumot nyújtani, mert nem értjük a különbséget. Ha ezt meghatározzuk, máris csináltunk magunknak egy saját mini tantervet ahhoz, ami elvezet a kiváló munkához.
2. A hangsúlyt az erősségekre fektesd, ne a hiányosságokra.
Ha következő alkalommal egy nagy feladat előtt állsz, aminek félsz nekivágni, a szokásos 60 másodpercet arra fordítsd, mi az, ami miatt sikeresen fogod elvégezni az előtted álló kihívást. Gondolj az erősségeidre, a tapasztalatodra, mások támogatására. Ne hagyd, hogy a gondolataid afelé terelődjenek, ami ellened dolgozik.
3. Ahogy érzed magad, nem egyenlő azzal, ahogy a dolgaid állnak.
A növekedés megáll, ha nem fektetsz bele energiát. Ha arra gondolsz, épp van más, nagyobb problémád, amivel foglalkoznod kell. A következő egyperces mantrád az legyen, hogy hiába van épp rossz kedved, az semmi többet nem jelent, mint hogy épp bal lábbal keltél fel. Ettől rögtön emlékezhetsz arra, hogy igazából nincs nagyobb feladatod az életedben, mint kihozni magadból a legtöbbet, és megragadni minden alkalmat, hogy valami újat tanulj.
4. Aki érdeklődik, érdekes lesz.
Akkor tanulsz, ha hallgatsz. Nem, amikor beszélsz. Mielőtt nekiülsz a következő beszélgetésnek valakivel, állj meg egy pillanatra és találd meg magadban az érdeklődést aziránt, amit a másik mondani akar neked. Hidd el, mindig érezni, milyen, amikor valaki figyelmesen hallgat, és milyen, mikor csak azt várja, mikor szólalhat meg ő.
5. Azért figyelj, hogy megértsd, ne azért, hogy meggyőzd.
Ez csatlakozik az előző ponthoz, de megérdemli a külön figyelmet. Amikor saját igazunk mellett érvelünk, akkor figyelünk a legkevésbé, mert megértés helyett hibákat keresünk a másik érvrendszerében. Mautz egyik tanítványa ilyen helyzetben elképzeli magát egy vitacsapat bírójaként, akinek mindkét fél érvelésében erényt kell találni és pontokat osztani értük. Ettől objektívebben látja a helyzetet, ami segít a megértésben és saját nézeteink finomításában.
6. Kezdd a heted három kérdéssel!
Mielőtt
beérnél a munkahelyedre hétfő reggel, kérdezz meg magadtól három meghatározó
kérdést: Mit kell tanulnom ezen a héten, hogy közelebb kerüljek a célomhoz? Mit
kell megtanulnom, hogy közelebb kerüljek a távlati célomhoz? Mit szeretnék
megtanulni, hogy tovább gyarapítsam a kíváncsiságomat? Egy perc, és ki is jelölted
magadnak a fejlődési tervedet a hétre.