Építészet
SZINTE HALLANI LEHET AZ ÉPÜLETET
Ikonikus épület, japán sztárépítész és nemzetközi figyelem. A Városligeti tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében elhelyezkedő épületet Sou Fujimoto álmodta meg és magyar kivitelezők keltik életre. A három szintes, 3000 négyzetméteres zenei komplexum kívül-belül extravagáns, együtt él és lélegzik a környezetével.
A világhírű japán építész, Sou Fujimoto, hosszú városligeti sétákból, a magyar zene történetből és a Zeneakadémia épületéből merített inspirációt, célja a zene, a természet és az épület összehangolása volt. A környezetbarát, szinte teljesen önfenntartó épületben érezhető a külső és belső terek közötti vizuális folytonosság, a természetes és a mesterséges környezet harmóniája. A ház szinte egybeolvad a parkkal, az üvegből tervezett oldalfalak miatt egy koncert során télen-nyáron úgy érezhetjük magunkat, mintha a zenészekkel együtt a természetben lennénk.
ZENE+TERMÉSZET+ÉPÍTÉSZET
Az épület egyik kulcselemét, a ”lebegő” tetőt, a hang és a hang rezgésének vizuális megjelenítése, a hullám ihlette. Fujimoto az épület oldalfalait üvegből, a tető perforált szerkezetét pedig fénynyílásokkal tagoltan tervezte, hogy azok a fák lombozatához hasonlóan fényt engedjenek az épület belsejébe. A tetőszerkezetben nincsenek derékszögek, szinte nincs két egyforma elem, minden egyedi. Az egyedileg tervezett fénykutak arra szolgálnak, hogy az épületbe bevezessék a természetes fényt, van amelyiknél a tetőtől egészen a kiállító tér szintjéig. A Zeneakadémia szecessziós épülete által inspirált aranylevél motívumok ezrei díszítik a tetőszerkezet alsó részét, amik a fénykutak és a belső világosítás által életre kelnek, szinte táncra perdülnek.
Az épület belső tere három szintre tagozódik, mind fizikailag, mind szellemiségében. A tudás a tetőtérben, az élőzene a földszinten, a kiállítás pedig az alsó szinten kapott helyet.
A föld alatti szinten állandó és időszaki kiállítások, valamint egy hangdóm - egy félgömb alakú kupola helyiség - kap helyet, amelyben 360 fokos audio- és vetítési technológiákkal változatos "hangtereket" hoznak létre. Az állandó, interaktív kiállítás a hang és a zene történét dolgozza fel. Ez az egész épület koncepciójának alapköve, amelyre a ház tartalmának, programjainak többi eleme is épül. Emellett időszaki tárlatok is helyet kapnak, ahol a zenetörténet egy-egy korszakában merülhetünk el.
A park szintjét az előadóművészetnek szentelik, ahol a koncertteremben és kamarateremben rendszeres, a kiállításokhoz is kapcsolódó koncerteket rendeznek. Az épület emelete a zenei elmélyüléshez és a tanuláshoz biztosít teret, könyvtárral, hangstúdióval, zenepedagógiai termekkel.
DÍJAK
Míg a CNN és a WAC is 2021 legjobban várt épületei közé sorolta a Magyar Zene Házát, addig a Music Cities Awards a modern múzeumpedagógiai és kiállítástechnológiai eszközök alkalmazását, a szórakozva tanulás lehetőségét díjazta. Az épületet az International Property Awardson 2019-ben Európa legjobb középületének választották.